tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Czas na nowe życie". Koniec kariery Bjoergen?

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata w biegach narciarskich Norweżka Marit Bjoergen zapowiedziała możliwy koniec kariery po przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang i izolację od środowiska sportowego na dłuższy czas.
Marit Bjoergen (fot. Getty Images)

SYN MARIT BJOERGEN "ROZPOCZNIE KARIERĘ W PRZEDSZKOLU"

Myślę o zakończeniu kariery, drugim dziecku, a także o nowym życiu, które przez pierwsze lata po odłożeniu nart na półkę nie będzie miało nic wspólnego ze sportem, do którego być może powrócę dopiero za jakiś czas, ale już w innej roli. Jak na razie tyle lat uprawiania biegów narciarskich mi wystarczy i czuję przesyt – przyznała 37-letnia Norweżka w rozmowie z dziennikiem "Verdens Gang".

Sześciokrotna mistrzyni olimpijska i 18-krotna złota medalistka mistrzostw świata potwierdziła rezygnację z najbliższego Tour de Ski (30 grudnia - 7 stycznia) i start we wszystkich sześciu konkurencjach w Pjongczangu. Będą to jej piąte igrzyska. Pojedzie tam sama, bez rodziny, czyli partnera życiowego – dwukrotnego mistrza olimpijskiego w kombinacji norweskiej z Lillehammer (1994) i Nagano (1998) Freda Boerre Lundberga i urodzonego w grudniu 2015 roku synka Mariusa.

Trzytygodniowa rozłąka umożliwi mi koncentrację, jak również przemyślenia. Jeżeli zdecyduję się zakończyć karierę wiosną, a myślę o tym poważnie, to najpierw wezmę rok wolnego, który poświęcę na zastanowienie się nad dalszym życiem – dodała.

Zdaniem norweskich mediów Bjoergen nie musi na razie myśleć o stronie finansowej, ponieważ według danych urzędu skarbowego jej majątek to 34 miliony norweskich koron (3,7 miliona euro). Ulokowany jest m.in. w nieruchomościach, których wycena podatkowa jest jednak zaniżana, zatem realna wartość majątku Norweżki to co najmniej drugie tyle.

"Poza tym jest największą obecnie ikoną norweskiego sportu i przez wiele kolejnych lat raczej nie będzie musiała się martwić o dochody w formie reklam czy lukratywnych wykładów dla firm i biznesmenów, którymi zajmuje się już w wolnych chwilach od kilku lat" – wspomnieli dziennikarze "Verdens Gang".

podobne informacje

Nikt nie zdobył w Pjongczangu tylu medali, co Bjoergen

Bieg na 30 km: złoto Bjoergen, Kowalczyk – 14.

Naj, naj, naj... igrzysk w Pjongczangu [wideo]

Ostatni raz Kowalczyk. "Nie ma co wracać do wspomnień"