tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Finał to za mało. Górski odszedł po medalu IO 76

Złoty medal olimpijski w Monachium w 1972, trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN w 1974... Cel polskich piłkarzy na igrzyska w Montrealu w 1976 roku mógł być tylko jeden – końcowy triumf. 41 lat temu Polska przegrała jednak decydujące spotkanie z NRD 1:3. W tym meczu ostatni raz reprezentację Polski poprowadził twórca jej największych sukcesów – Kazimierz Górski.
Finał IO 1976, Montreal: Polska - NRD 1:3 (skrót)

Polacy podczas turnieju rozkręcali się z meczu na mecz. Po nieprzekonujących spotkaniach grupowych z Kubą (0:0) i Iranem (3:2) w fazie pucharowej zaczęli pokazywać na co ich stać – rozgromili Koreę Północną 5:0 i wygrali z Brazylią (2:0). Wyniki w połączeniu z wielkimi gwiazdami – Tomaszewskim, Żmudą, Kasperczakiem, Deyną, Latą i Szarmachem – dawały powody do optymizmu, graniczącego z pewnością siebie.

Tym większym szokiem musiał być początek spotkania z NRD. Już w 7. minucie rywale dobrze wykonali rzut wolny – Hartmutowi Schade nie pozostało nic innego jak tylko kopnąć piłkę do pustej bramki. Niedługo później było jeszcze gorzej. Niemcy rozegrali środkiem szybką i składną akcję, którą precyzyjnym strzałem po ziemi wykończył Martin Hoffmann. Już w 20. minucie Kazimierz Górski zmienił Jana Tomaszewskiego, w jego miejsce wprowadzając Piotra Mowlika.

Polacy zdołali strzelić kontaktowego gola dopiero po przerwie. W 59. minucie po dośrodkowaniu Kazimierza Deyny z rzutu rożnego piłkę głową skierował do bramki Grzegorz Lato. To nie był jednak dzień Polaków. Niemcy postawili kropkę nad "i" sześć minut przed końcem. W sytuacji sam na sam z Reinhard Hafner nie dał szans Mowlikowi.

Srebrny medal z igrzysk olimpijskich w Montrealu jest jednym z największych sukcesów polskiej piłki nożnej. Nasza reprezentacja mierzyła jednak wówczas tylko w jeden cel – liczyło się tylko złoto. Na otarcie łez pozostał tytuł króla strzelców turnieju dla Andrzeja Szarmacha. Im większe są oczekiwania, tym większe rozczarowanie w przypadku niepowodzenia – tak właśnie było po porażce z NRD, kiedy opinia publiczna nie potrafiła docenić sukcesu narodowej drużyny.

Finał IO 1976
31.07.1976, Montreal
Polska – NRD 1:3 (0:2)
Lato 59; Schade 7, Hoffmann 14, Hafner 84
Polska: Jan Tomaszewski (20. Piotr Mowlik) – Antoni Szymanowski, Henryk Wieczorek, Władysław Żmuda, Henryk Wawrowski, Henryk Kasperczak, Kazimierz Deyna, Kazimierz Kmiecik, Zygmunt Maszczyk, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach
NRD: Jürgen Croy – Gerhard Kische, Hans-Jürgen Dörner, Konrad Weise, Lothar Kurbjuweit, Reinhard Hafner, Reinhard Lauck, Hartmud Schade, Wolfram Löwe (69. Wilfried Grobner), Hans-Jürgen Riediger (85. Bernd Bransch), Martin Hoffmann