tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: kiedy polskie medale? Sprawdź naszą prognozę

Już 4 sierpnia w Londynie rozpoczną się 16. mistrzostwa świata w lekkoatletyce. Przed dwoma laty w Pekinie Polacy wywalczyli osiem medali, teraz mają szansę zbliżyć się do tego wyniku. Kiedy możemy spodziewać się biało-czerwonych na podium? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych startach naszych reprezentantów.
Anita Włodarczyk (fot. Getty Images)

TRANSMISJE Z MŚ W LONDYNIE NA ANTENACH TVP, W SPORT.TVP.PL I APLIKACJI MOBILNEJ TVP SPORT

5 SIERPNIA
20:25 – RZUT DYSKIEM M
NASZ TYP: SREBRNY MEDAL PIOTRA MAŁACHOWSKIEGO


Piotr Małachowski nie rozpoczął tego sezonu najlepiej, ale w sobotę w Cetniewie podczas 5. Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej rzucił 67.68 i z 10. miejsca na światowych listach przesunął się na 4. Co ciekawe po konkursie oddał jeszcze jedną próbę i to dalszą – na 69.19.

Lepszym wynikiem w tym roku może pochwalić się tylko Daniel Stahl (71.29), który jako jedyny przekroczył granicę 70 metrów. Wysoko w zestawieniu jest także Robert Urbanek. Zawodnik MKS Aleksandrów Łódzki z rezultatem 66.73 jest we wspomnianym rankingu na 6. miejscu.

6 SIERPNIA
21:35 – PCHNIĘCIE KULĄ M
NASZ TYP: BRĄZOWY MEDAL MICHAŁA HARATYKA


Ostatnie dni w wykonaniu Haratyka są znakomite. Najpierw podczas mistrzostw Polski w Białymstoku uzyskał 21.53, kilka dni później w Cetniewie 21.88. To drugi wynik w historii tej konkurencji w Polsce na otwartym stadionie – tylko Tomasz Majewski (21.95) pchnął dalej.

Co prawda na światowych listach ten rezultat daje mu 7. miejsce (czterech zawodników przekroczyło granicę 20 metrów), ale na wielkich imprezach zazwyczaj poziom nie jest aż tak wysoki. Nie raz na własnej skórze przekonał się o tym Majewski, który mimo znacznie lepszych wyników rywali i tak był w stanie z nimi wygrywać. Nie zapominamy także o Konradzie Bukowieckim – 21.59 w tym sezonie i 11. miejsce na świecie.

Kapitalny rzut Włodarczyk w Cetniewie. Było blisko rekordu!

7 SIERPNIA
20:00 – RZUT MŁOTEM K
NASZ TYP: ZŁOTY MEDAL ANITY WŁODARCZYK


Trzynaście najlepszych wyników w historii, a na dodatek 82.87 uzyskane w sobotę w Cetniewie. Nic dodać, nic ująć. Rzut bliższy zaledwie o 11 centymetrów od własnego rekordu świata tuż przed mistrzostwami globu zapowiada wielkie emocje w Londynie. W sporcie nie powinno rozdawać się medali przed zawodami, ale w przypadku Włodarczyk tylko katastrofa może pozbawić Polkę złota. Nie zdziwimy się również, gdy triumf okrasi rzutem poza granicę 83 metrów.

O wysokie lokaty powinny powalczyć także dwie pozostałe Polki. Malwina Kopron z wynikiem 75.11 zajmuje piąte miejsce na światowych listach, a Joanna Fiodorow z rezultatem 75.09 szóste. Obie mogą zatem sprawić miłą niespodziankę i stanąć na podium obok Włodarczyk.

8 SIERPNIA
20:35 – SKOK O TYCZCE M
NASZ TYP: SREBRNY MEDAL PIOTRA LISKA, BRĄZOWY MEDAL PAWŁA WOJCIECHOWSKIEGO
22:35 – 800m M


Wojciechowski z wynikiem 5.93 jest drugi na światowych listach, Lisek z 5.85 – piąty. Na otwartym stadionie tylko Sam Kendricks skoczył w tym roku sześć metrów, ale Amerykanin do osiągnięcia z Sacramento ani razu się później nie zbliżył. Polacy mają naprawdę dużą szansę, by we dwójkę stanąć na podium w Londynie. Co prawda przyznaliśmy im srebrny i brązowy medal, ale spokojnie któryś z nich może wywalczyć ten najcenniejszy skalp.

Tego samego dnia zaplanowano także finał na 800 m. Co prawda Adam Kszczot z wynikiem 1:45.21 zajmuje odległe 34. miejsce, ale biegania na mityngach nie można w żaden sposób porównywać do rywalizacji na mistrzostwach świata. Przed dwoma laty Kszczot w Pekinie był drugi i choć powtórzenie tego osiągnięcia będzie niezwykle trudnym zadaniem, to nie skreślamy zawodnika RKS Łódź.

11 SIERPNIA
21:30 – RZUT MŁOTEM M
NASZ TYP: ZŁOTY MEDAL PAWŁA FAJDKA, SREBRNY MEDAL WOJCIECHA NOWICKIEGO


Dobrze wiemy, że w przypadku Fajdka najważniejsze będą eliminacje i zachowanie zimnej głowy, ale wierzymy, że tym razem poradzi sobie w tej fazie i potem pewnie sięgnie po złoto. Włodarczyk jest dominatorką wśród pań, tak samo Fajdek wśród panów – w tym sezonie może pochwalić się dziewięcioma najlepszymi wynikami na świecie! Dziesiąty z kolei należy do Nowickiego, który wreszcie przekroczył 80 metrów i jak zapowiada na tym nie poprzestanie. Trzymamy za słowo!

Tomasz Majewski: mamy dziesięć szans medalowych

12 SIERPNIA
20:05 – SKOK WZWYŻ K
NASZ TYP: BRĄZOWY MEDAL KAMILI LIĆWINKO
21:15 – RZUT OSZCZEPEM M
NASZ TYP: BRĄZOWY MEDAL MARCINA KRUKOWSKIEGO


Marija Lasickene wydaje się poza zasięgiem Lićwinko i reszty, jednak o dwa pozostałe miejsca na podium Polka powinna powalczyć. Wynik 1.98 daje jej do spółki z Belgijką Nafissatou Thiam trzecie miejsce na świecie i mamy nadzieję, że rywalizację w Londynie skończy z medalem na szyi.

Takie same nadzieje wiążemy z Krukowskim, który kapitalnym rzutem na 88.09 poprawił rekord Polski w Białymstoku i wskoczył na piąte miejsce na świecie. Wierzymy, że to nie był jednorazowy wystrzał i, że w Londynie ponownie poprawi "życiówkę". Jeśli to mu się uda, medal będzie w jego zasięgu.

13 SIERPNIA
20:00 – SKOK WZWYŻ M
NASZ TYP: BRĄZOWY MEDAL SYLWESTRA BEDNARKA
21:30 – 1500 M
21:55 – 4X400 m K


Bednarek trzykrotnie w tym sezonie skoczył co najmniej 2.30, a raz pokonał poprzeczkę na 2.32 i ten wynik daje mu piąte miejsce na świecie. Biorąc pod uwagę fakt, że trzeci w zestawieniu Danił Łysienko uzyskał 2.34, to Polak może zaatakować podium. Trzymamy kciuki by w Londynie powtórzył wyczyn z Berlina i podobnie jak w 2009 roku wywalczył medal MŚ.

Po cichu liczymy także, że ostatniego dnia mistrzostw z dobrej strony zaprezentuje się Marcin Lewandowski na 1500 m oraz nasze panie w sztafecie 4x400 m. Jak kończyć MŚ, to z przytupem!

Czy polscy lekkoatleci poprawią wynik z Pekinu (8 medali)?
Czy polscy lekkoatleci poprawią wynik z Pekinu (8 medali)?
  • 33.9%Nie
  • 56.2%Tak
  • 9.9%Zdobędą tyle samo medali
Anita Włodarczk: wow! To był konkurs życia

podobne informacje

Majówka ze sportowcami. Co robili biało-czerwoni? [foto]

Lekkoatletyka sportem regionalnym? Niezrozumiałe zmiany

Mistrzowie uciekają za granicę. "Stary system, nowe czasy"

Włodarczyk, Kołecki i Korzeniowski typują medale na IO