tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wisła Kraków nie zmieni właściciela. Bajka Bernatzky'ego bez happy endu...

– Nie kupimy Wisły Kraków, choć mieliśmy wobec niej poważne plany – mówi nam Norbert Bernatzky, pełnomocnik Joerga Loesera, który jeszcze niedawno próbował przejąć sto procent akcji Białej Gwiazdy. Temat upadł, ponieważ zdaniem prawników Tele–Foniki oraz TS Wisły, Bernatzky i Loeser są partnerami pozbawionymi wiarygodności.
TS Wisła pozostanie właścicielem sekcji piłkarskiej (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Oficjalnie: Wisła zamyka temat sprzedaży klubu


Mateusz Karoń, SPORT.TVP.PL: – Dlaczego Joergowi Loeserowi nie udało się kupić Wisły Kraków?
Norbert Bernatzky:
– Widocznie tak miało być. Nie pozwolę sobie, by ktoś przychodził do szkoły moich dzieci i nakazywał wziąć łapy od Wisły.

– Jesteśmy w okresie wakacji.
– Dzieci są na obozie i dziwny trafem dowiedziano się, gdzie przebywają. Powiedziano mi też, gdzie mieszka moja mama. Nie chcę rozmawiać o szczegółach. To było na tyle poważne, że postanowiłem się wycofać. Boję się o życie i zdrowie najbliższych. Firma również dostawała pogróżki.

– Joerg Loeser także je otrzymywał?
– Dla dobra sprawy nie odpowiem na to pytanie.

– Kiedy miałoby zacząć się straszenie?
– Natychmiast. Dzień po złożeniu oferty zostałem obudzony o siódmej rano, telefon dzwonił setki razy. Wiadomo, skąd mieli numer. Szkalowano nas, wymyślano bzdury...

– Dlaczego tak długo milczeliście? Początkowo światło dzienne ujrzał jeden dokument, który został sporządzony nieprofesjonalnie. Nie potraktowałbym poważnie człowieka, który przychodzi do mnie z takim pismem.
– Nie chodziło o to, żeby coś publicznie pokazywać. Chcieliśmy kupić klub i zaangażować się solidnie w jego rozwój. Nie musimy niczego oświadczać. To sprawa między jedną a drugą stroną. Oczekiwaliśmy normalnej transakcji.

– Podobno nie było między wami żadnego kontaktu.
– Bzdury, pan się do mnie dodzwonił. Mogli to zrobić ludzie z Tele-Foniki i TS Wisła. Każdy mógł. Odbyliśmy spotkania. Wyszło przy okazji za dużo kłamstw. Wystarczyło nam tego wszystkiego, by się wycofać. Mówiono, że misja dyplomatyczna nie istnieje, a istnieje i jest zarejestrowana w Brukseli. Podobno nie byłem umocowany prawnie. Przedstawiam dokumenty świadczące o pełnomocnictwie: zwykłe oraz notarialne. To ewidencja z księgowości Stechert Gruppe i podpis notariusza, oryginał znaleźć można u niego. Co do reszty pism: to oryginały na druku firmowym.

Pełnomocnictwo zwykłe udzielone Bernatzky'emy przez Loesera (fot. TVP Sport)
Pełnomocnictwo notarialne (fot. TVP Sport)
Pełnomocnictwo notarialne – druga część dokumentu (fot. TVP Sport)
Oświadczenie w sprawie audytu (fot. TVP Sport)
Oświadczenie Stechert Gruppe (fot. TVP Sport)
Drugie oświadczenie Stechert Gruppe (fot. TVP Sport)

– Wcześniej też się spotykaliście?
– Raz albo dwa. Około pół roku temu.

– Jaka była reakcja prezes Marzeny Sarapaty?
– Nie twierdzę, że z nią. Spotykaliśmy się i z TS Wisła, i z innymi ludźmi. Pan Loeser osobiście spotkał się z osobami kompetentnymi w tym temacie.

– W "Przeglądzie Sportowym" pojawiła się informacja, że zostanie wydane oświadczenie, ale przetrzymano je w Tele-Fonice. Czy to prawda?
– Wydałem dwa, ale chyba się nie ukazały...

– We wspólnym oświadczeniu Tele-Foniki oraz klubu przeczytać możemy, że pan i Loeser jesteście mało wiarygodni.
– Na jakiej podstawie mielibyśmy być osobami mało wiarygodnymi? To są kłamstwa. Ja też mogę opowiadać milion nieprawdziwych informacji np na temat Wisły i to nie będzie mieć za wiele wspólnego z prawdą. Komuś zależało, by nie sprzedawać klubu. Ktoś zamierzał nadal robić to, co robił.

Jakub M. przyznał się do oszustwa przy zakupie akcji Wisły


– A czego wy zamierzaliście dokonać?
– Mieliśmy poważny plan. Chcieliśmy współpracować z dużymi markami jak Real Madryt czy Bayern Monachium oraz wieloma mniejszymi. To byłoby możliwe dzięki szerokim kontaktom firmy Stechert Gruppe.

– O jakiej współpracy mowa?
– To już nasza sprawa. Może wreszcie Wisła dostałaby się do europejskich pucharów i coś zdobyła? Chcieliśmy, by piłkarze byli coś warci.

– Zawsze mają jakąś wartość. Proszę o konkrety.
– W rankingach międzynarodowych nie widzę żadnego zawodnika z Wisły. Uruchomilibyśmy więcej jakości bez ogromnych pieniędzy.

– Mieliście jakiś plan, ale to było bardzo niekonkretne?
– Właśnie, że konkretne. Zależało nam na zdrowym rozwoju, a nie na szopkach medialnych. Moglibyśmy ściągnąć trenerów czy piłkarzy o uznanej marce za niewielkie pieniądze. W krótkim czasie zbudowalibyśmy silny zespół.

– Wróćmy do tego, że z waszej strony nie pojawiła się żadna informacja. Kibice czuli niepewność.
– Niepewność kibiców jest uzasadniona, ale nie naszą ofertą, lecz trwającą od lat złą sytuacją klubu. Chcieliśmy zainwestować pieniądze. Podeszliśmy do transakcji poważnie oraz skutecznie. Zrobiono z tego show, pokazywano dokumenty. Proponowaliśmy audyt, by wiedzieć ile warta jest Wisła, ale oni nie chcieli wyrazić zgody.

– Biała Gwiazda kosztować miała ponad 40 milionów złotych, a jednocześnie za niewielkie pieniądze do wzięcia był Śląsk Wrocław, któremu miasto oferowało sporą pomoc finansową. Dlaczego zdecydowaliście się na taki ruch?
– Bo Śląsk to klub, który nie jest aż tak rozpoznawalny jak Wisła. Druga sprawa: jeśli pojadę do Australii czy Azji i zapytam o Wrocław, mało kto będzie wiedział, co to za miasto. Kraków znają wszyscy. To popularne miejsce dla turystów.

– Chodziło więc o cele biznesowe?
– Rynek polski dla Stechert Gruppe nie jest interesujący. Większość dużych miast wybudowała już stadiony. Zainwestujemy w inny klub, być może z tego kraju.

– Dlaczego Loeser nie pojawił się w Polsce?
– Na razie nie ma takiej potrzeby.

– Nie rozumie pan. Klub piłkarski to dla tysięcy osób pasja, część życia. Transparentność jest konieczna.
– Nie chcemy przekonywać pasjonatów, gdzie zamierzamy inwestować pieniądze.

– Nie powiedzieliście nawet, jakie macie intencje...
– Mówiliśmy to od samego początku. Dlatego złożyliśmy ofertę. Nie robiliśmy tego w ciemno, wszystko było dokładnie obliczone.

Wisła przegrała z Górnikiem. Angulo bohaterem


– Kiedy się zainteresowaliście Wisłą?
– Około rok temu. Odbyły się rozmowy, niech ktoś nie mówi, że nas nie zna.

– 40 milionów złotych to nie jest kwota mała.
– Zależy, jak na to spojrzymy. Roman Abramowicz wydaje tyle na jedno wypłynięcie jachtem.

– Nie porównujmy Loesera do Abramowicza.
– Dla Loesera to pieniądze, które na początek mógł zainwestować.

– Zamierzacie jeszcze próbować kupić Wisłę?
– Nie. To szalone: zaledwie trzy godziny po złożeniu oferty zaczęła się na nas nagonka medialna. Nie widzę powodu, by angażować jakiekolwiek siły i ratować nasz wizerunek. Zobaczymy za trzy lata, gdzie będzie Wisła Kraków. Nagle pojawiły się pieniądze dla zawodników. Czemu ich nie było wcześniej?

– Czyli definitywnie mówicie sobie "nie"?
– Nie kupimy Wisły, są inne kluby.

– Jaka jest wiedza Loesera o piłce?
– Proszę jego zapytać.

– Umówi pan wywiad?
– Nie.

– W Stechert Gruppe powiedziano, że pan jest odpowiedzialny za kontakty z mediami.
– Dlaczego miałbym umówić? Wysłaliśmy oświadczenia, a wy dalej robiliście "swoje".

– Nie otrzymaliśmy żadnego oświadczenia.
– Media nie są naszym partnerem w tym temacie. Nie będziemy brać udziału w spektaklu medialnym.

***

KOMENTARZ:

Joerg Loeser złożył ofertę zakupu Wisły Kraków SA rękami Norberta Bernatzky’ego. Pismo wyglądało co najmniej nieprofesjonalnie. Dane kontaktowe autora na górze dokumentu i pieczątce różniły się, a dodatkowo dokument został wydrukowany na papierze firmowym podmiotu, który nie miał nic wspólnego z ewentualną transakcją. Mimo wspomnianych uchybień Tele-Fonika przekazała tę pisemną chęć nabycia spółki piłkarskiej Towarzystwu Sportowemu Wisła.

Wszystko zrobiono w ostatnim możliwym dniu, a – jak twierdzi Bernatzky – z osobami władnymi do sprzedaży Wisły pertraktowano od dawna. Ten fakt kompromitowałby Tele-Fonikę. Rok po oddaniu klubu w ręce Jakuba Meresińskiego, Biała Gwiazda stałaby się własnością człowieka o niejasnych zamiarach.

Według portalu Interia.pl firma Stechert Gruppe od maja nie płaci pracownikom pensji. Produkcja mebli jest powoli wygaszana, a Loeser, który przejął ją na początku roku, niczego nie uratował. Właściciel nie próbuje walczyć o upadający się interes. Podjął natomiast starania zakupu klubu piłkarskiego. Na szczęście Wisły, do pomocy wybrał sobie właśnie Bernatzky’ego (w biurze Stechert Gruppe otrzymaliśmy potwierdzenie, że reprezentuje on Loesera). 

Z samym Bernatzky’m trudno chcieć zawrzeć jakąkolwiek transakcję. Nie potrafił nawet sporządzić dokumentów tak, by nie budziły zastrzeżeń. Jeżeli w ogóle dołączył do nich pełnomocnictwo, był to dokument podpisany wyłącznie przez Loesera. Papiery parafowane w kancelarii notarialnej pochodzą z 24 lipca, czyli trzy dni po złożeniu wstępnej oferty. Oświadczenia sporządzone przez Bernatzky’ego ośmieszają potencjalnego kupca drużyny występującej w Ekstraklasie. Raz mówią o zakupie TS Wisły, innym razem KS Wisły, a jeszcze innym Wisły Kraków SA.

Pośrednik nie widzi w tym problemu. Ma pretensje do dziennikarzy, którzy – jak to ujął – "robili swoje". Jednocześnie nie wykonał żadnego kroku, by wyjaśnić opinii publicznej kim, jest Joerg Loeser ani do czego potrzebny byłby mu klub z Polski. 

Paradoksalnie Bernatzky przez cały czas był pewny swoich racji. Snuł opowieści o współpracy z Realem Madryt i Bayernem Monachium. Nie potrafił jednak wyjaśnić, na jakiej płaszczyźnie miałaby odbyć się współpraca. Każda prośba o doprecyzowanie kończyła się uciekaniem od tematu.

Dla Wisły SA utrzymanie aktualnego stanu właścicielskiego nie jest rozwiązaniem idealnym, ale na pewno bezpiecznym. TS w niespełna rok uratowało klub od upadku, a teraz toczy walkę o harmonijny rozwój. Zaległości względem piłkarzy i innych podmiotów są coraz mniejsze.

Mateusz Karoń

Nietypowe metody Kiko Ramireza. "Piłkarze nie mają wyjścia"

najpopularniejsze

Mayweather kupi sobie klub? "Sprowadzę Ronaldo!"

Pięć "ofiar" Mourinho. Portugalczyk wali między oczy

Hula walczy z presją. "Płaci frycowe"

Cezary Wilk zakończył karierę. "Tak nie da się funkcjonować"

Od Euro do mundialu. Jak zmieniła się reprezentacja?