Raport kadrowiczów: "Lewy" w wakacyjnej formie

Dwa tygodnie temu wystartowała Ekstraklasa, więc poważną grę zaczęło kilku kadrowiczów. Sezon rozpoczął się także w Danii i Belgii, ale Kamil Wilczek oraz Łukasz Teodorczyk na razie nie trafiali do bramki rywali. Dyspozycji sprzed wakacji poszukuje Robert Lewandowski, który w meczach towarzyskich Bayernu nie błysnął.
Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

Najbardziej pożądani napastnicy. Lewandowski dopiero ósmy

Napastnik bawarskiego zespołu wyszedł w podstawowym składzie na spotkania z Interem i Chelsea w Turnieju Mistrzów, który rozpoczął obiecująco – od trafienia z Arsenalem. W kolejnych spotkaniach nie spisał się już tak dobrze. Nie zdołał powiększyć dorobku bramkowego. Być może uda się to zrobić w nadchodzącym Audi Cup. 5 sierpnia Bayern czeka pierwsze spotkanie o trofeum. Mistrz Niemiec zagra z Borussią Dortmund o Superpuchar Niemiec.

Michał Pazdan (L) i Krzysztof Mączyński (fot. PAP) Zeszły tydzień nie należał także do zawodników Legii Warszawa, którzy przegrali w wyjazdowym spotkaniu trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów z Astaną (1:3). Co prawda Michałowi Pazdanowi, Arturowi Jędrzejczykowi i Krzysztofowi Mączyńskiemu udało się częściowo zrehabilitować w niedzielę, kiedy mistrz Polski pokonał beniaminka – Sandecję (2:0), ale kibice liczą przede wszystkim na to, że w najbliższą środę uda się odrobić straty ze spotkania w Kazachstanie.

Podczas gdy większość reprezentantów Polski rozgrywa jeszcze mecze towarzyskie, sezon ruszył już w Danii i Belgii. Kamil Wilczek na razie nie wywalczył miejsca w wyjściowym składzie Broendby, stąd też nie miał okazji, aby zdobyć jakąkolwiek bramkę. Podobnie rozpoczął sezon Łukasz Teodorczyk. Napastnik Anderlechtu jest jednak podstawowym wyborem trenera Rene Weilera, więc niedługo powinien wrócić do regularnego strzelania goli.

Bardzo dobrze wiedzie się Polakom w Sampdorii, którzy prezentują się bardzo dobrze w meczach towarzyskich. Adam Nawałka już wielokrotnie powoływał Karola Linettego oraz Bartosza Bereszyńskiego, ale wygląda na to, że będzie musiał zwrócić także uwagę na Dawida Kownackiego, który w starciu z Cremonese strzelił pierwszego gola w barwach nowego klubu.

Łukasz Teodorczyk (P) (fot. Getty Images) Bramkarze

Łukasz Fabiański (Swansea City) – rozegrał 61 minut w meczu z Birmingham City (2:0)
Łukasz Skorupski (AS Roma) – wszedł w 62. minucie spotkania z Tottenhamem (2:3), nie zagrał przeciwko Juventusowi (1:2, po rzutach karnych)
Wojciech Szczęsny (Juventus) – uraz wyeliminował go ze spotkań towarzyskich z PSG (3:2) i Romą.

Obrońcy

Łukasz Piszczek
(Borussia Dortmund) – 90 minut w przegranym spotkaniu z Espanyolem (0:1)
Marcin Kamiński (VfB Stuttgart) – 45 minut w spotkaniach z Kasimpasą (5:0) i Asterasem Tripolis (2:0)
Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria) – zagrał w pierwszej połowie wygranego sparingu z Cremonese (3:0) i wszedł w 61. minucie spotkania z Veroną (0:1)
Thiago Cionek (Palermo) – zagrał w wygranym sparingu z Monreale (12:1)
Kamil Glik (AS Monaco) – zagrał całe spotkanie w przegranym meczu z PSG o Superpuchar Francji (1:2)
Igor Lewczuk (Girondins Bordeaux) – cały mecz z Videotonem (2:1)

Paweł Wszołek (L) (fot. Getty Images) Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa) – wszedł w 46. minucie ligowego meczu z Anży (1:0), ocena „6,3” (skala 1-10, Whoscored.com)
Maciej Sadlok (Wisła Kraków) –zagrał całe ligowe spotkanie przeciwko Górnikowi Zabrze (2:3)
Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) – 90 minut przeciwko Sandecji (2:0) i Astanie w Lidze Mistrzów (1:3
Michał Pazdan (Legia Warszawa) – cały mecz z Sandecją (2:0) i Astaną (1:3)

Pomocnicy

Jakub Błaszczykowski
(VfL Wolfsburg) – wszedł w 76. minucie meczu z Fulham (3:0)
Grzegorz Krychowiak (Paris Saint-Germain) – poza kadrą zespołu na Turniej Mistrzów
Kamil Grosicki (Hull City) – 65 minut w spotkaniu z Nantes (0:0); nie zagrał w sparingu z Ajaksem (3:3)
Karol Linetty (UC Sampdoria) – 45 minut w meczu z Cremonese (3:0) i pojawił się na boisku w 61. minucie spotkania z Veroną (0:1)
Piotr Zieliński (SSC Napoli) – najbliższe spotkanie 1 sierpnia z Atletico Madryt (Audi Cup)
Paweł Wszołek (QPR) – nie zagrał przeciwko Union Berlin (1:2); w spotkaniu z Bournemouth został zmieniony w 67. minucie; w obu spotkaniach zagrał także Ariel Borysiuk
Jacek Góralski (Jagiellonia Białystok) – nie grał w ostatnim spotkaniu Jagiellonii z Pogonią (0:1), najprawdopodobniej przejdzie do drużyny mistrza Bułgarii – Łudogorca.

Maciej Rybus (P) (fot. Getty Images) Krzysztof Mączyński (Wisła Kraków) – 90 minut z Astaną w Lidze Mistrzów (1:3) i 71 w ligowym meczu z Sandecją (2:0)
Damian Dąbrowski (Cracovia) – leczy kontuzję i nie zagra w meczu z Koroną Kielce w poniedziałek
Sławomir Peszko (Lechia Gdańsk) – zawieszony na ostatni ligowy mecz ze Śląskiem (2:3)
Rafał Wolski (Lechia Gdańsk) – kontuzjowany, nie zagrał w meczu ze Śląskiem (2:3)

Napastnicy

Robert Lewandowski (Bayern Monachium) – 45. minut w spotkaniu z Chelsea (3:2) i 69. W spotkaniu przeciwko Interowi (0:2) Arkadiusz Milik (SSC Napoli) – najbliższe spotkanie 1 sierpnia z Atletico Madryt (Audi Cup)
Kamil Wilczek (Broendby IF) – wszedł w 86. minucie ligowego spotkania z Lyngby (5:3) i 62. meczu eliminacji Ligi Mistrzów z Hajdukiem (0:0)
Łukasz Teodorczyk (RSC Anderlecht) – cały mecz z Antwerpią (0:0)
Dawid Kownacki (Sampdoria)– wszedł w 61. minucie meczu z Cremonese (3:0) i strzelił gola; w tej samej minucie pojawił się na boisku w meczu z Veroną

Krzysztof Mączyński: jesteśmy coraz lepiej zgraną drużyną