tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

RB Salzburg i... 10 nieudanych podejść do LM

Koncern Red Bulla wpompował w trakcie ostatniej dekady niezwykle dużo pieniędzy w piłkarski projekt stworzony w Salzburgu. I choć klub wygrywa puchary na arenie krajowej, to nie potrafi tego przekuć w sukcesy międzynarodowe. W środę już po raz dziesiąty odpadł z walki o awans do Ligi Mistrzów.
Valentino Lazaro (fot. getty images)

Red Bull Salzburg powstał w 2005 roku, kiedy to przejął Austrię Salzburg, ale jednocześnie odciął się od jej historii, tradycji oraz barw. Nowe władze zrewolucjonizowały struktury klubu, zaprowadziły swój porządek i postanowiły zbudować zespół, który zdominuje piłkę w Austrii, a z czasem znajdzie swoje miejsce również na arenie europejskiej.

Cel podstawowy udało się osiągnąć dość szybko. W ciągu ostatnich lat drużyna aż ośmiokrotnie wygrywała ligę, w tym – nieprzerwanie od czterech sezonów. Pięciokrotnie sięgnęła również po Puchar Austrii. Za każdym razem, gdy przychodziło jej jednak walczyć o awans do Champions League, misja kończyła się fiaskiem...

El. LM: Adebayor poprowadził do zwycięstwa, awans Slavii

Stefan Lainer i Ante Coric (fot. Getty Images) Pierwsza próba została podjęta w 2006 roku. Po pokonaniu FC Zuerich, RB zostało wyeliminowane przez Valencię (1:3 w dwumeczu). Rok później mocniejszy okazał się Szachtar Donieck, który na tym samym pułapie zwyciężył 3:2. Na kolejną szansę Austriacy musieli poczekać dwa lata, ale pierwotnie wydawało się, że cierpliwość zostanie wynagrodzona. Stosunkowo łatwa drabinka – wiodąca przez irlandzkie Bohemians i chorwackie Dinamo – sprawiła, że w 4. rundzie Salzburg mierzył się z Maccabi Hajfa. Brutalnie jednak przekonał się o sile rywala przegrywając na wyjeździe aż 0:3, a w dwumeczu 1:5.

Kolejny rok, kolejne rozczarowanie i znów porażka z Izraelczykami. Tym razem górą był Hapoel Tel Awiw. Do największej kompromitacji doszło jednak w sezonie 2012/2013. Mistrzowie kraju odpadli już w 2. rundzie kwalifikacji z luksemburskim F91 Dudelange.

W ostatnim czasie los nie był już tak łaskawy w trakcie losowań. Salzburg odpadał bowiem kolejno z: Fenerbahce (3. runda), Malmoe FF (4. runda), Malmoe FF (3. runda), Dinamo Zagrzeb (4. runda) oraz HNK Rijeka (3. runda). Tym samym marzenia właścicieli klubu wciąż pozostają niespełnione, a przed drużyną ciężki sezon walki w lidze, by za rok znów móc stanąć do walki o miejsce na salonach.