tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Niezwykle mocna oprawa Legii. Mówi o niej cały świat (wideo)

Przebieg i wynik meczu Legii z Astaną (1:0) nie odbił się za granicą nawet w części takim echem jak oprawa zaprezentowana przez stołecznych kibiców z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. To była drastyczna, ale ważna lekcja historii dla świata.
Oprawa meczowa kibiców Legii Warszawa (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Oceny po meczu Legii: najlepsza była... obrona

"Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi. Tysiące z nich to były dzieci" – głosił napis na fladze ciągnącej się na długości całej Żylety, czyli trybuny ultrasów Legii. Powyżej zaprezentowano poruszającą podobiznę dziecka z lufą pistoletu przystawioną do głowy przez postać w mundurze SS. Tło stanowiła data "1944" i biało-czerwona flaga. Po minucie ciszy cały stadion odśpiewał cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Dla wielu komentatorów i dziennikarzy ta oprawa była zbyt drastyczna. Inni trwają przy zdaniu, że polityka w ogóle nie powinna gościć na piłkarskich stadionach. Zdecydowana większość docenia jednak ogrom pracy włożony przez autorów oprawy i jej bardzo ważne przesłanie. Zwłaszcza dziś, gdy wielu młodych ludzi nie zna dobrze historii XX wieku i gdy zachodnie media piszą o "polskich obozach śmierci".

Zdjęcia i nagrania ze stadionu Legii trafiły do mediów z całego świata – od Stanów Zjednoczonych i Brazylii po Bałkany i Wyspy Brytyjskie. Również niemieckie serwisy, jak choćby popularny Sport1.de, piszą o "wspaniałym sposobie na upamiętnienie zbrodni nazizmu".

Doniesieniom towarzyszą często opisy, czym w ogóle było Powstanie i jak wyglądała hitlerowska okupacja w Polsce. "Powstanie Warszawskie było próbą wypchnięcia nazistowskiej armii z miasta z pomocą nadchodzącej Armii Czerwonej. Ale po 63 dniach – i decyzji Józefa Stalina o niewspieraniu powstańców przez Sowietów – setki tysięcy warszawiaków zostało straconych przez Nazistów a ogromne połacie Warszawy zostały doszczętnie zniszczone" – pisze w tekście o oprawie popularny "The Sun".

Być może wiele osób nigdy nie dowiedziałoby się tego, gdyby nie niezwykle mocna "lekcja historii" udzielona przez fanów z trybuny północnej.

Inny brytyjski tabloid – "Daily Mail" – również poświęca kilka akapitów przebiegowi Powstania, ale błędnie pisze, że dobiegło ono końca w styczniu 1945 roku.

podobne informacje

Bayern pod wrażeniem. Kibice Celticu znów pokazali klasę

Komisja Ligi zamknęła "Żyletę"