tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Bańka: Śląski powinien być narodowym stadionem lekkoatletycznym

Stadion Śląski powinien być narodowym stadionem lekkoatletycznym - ocenił w czwartek minister sportu Witold Bańka. Za realne uznał zorganizowanie tam lekkoatletycznych mistrzostw Europy w 2022 r. Wcześniej jednak na obiekcie musi odbyć się szereg mniejszych imprez.
Stadion Śląski w Chorzowie (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Lekkoatletyczne MŚ: sprawdź plan transmisji TVP

O lekkoatletycznej funkcji Stadionu Śląskiego, którego wieloletnia modernizacja właśnie dobiega końca, mówi się w regionie od kilku lat. Już w trakcie robót samorząd województwa zdecydował o rozszerzeniu funkcjonalności obiektu pod tym kątem. Plany te wsparło Ministerstwo Sportu i Turystyki dotując 10 milionów zł na część związaną z wyposażeniem i zapleczem lekkoatletycznym.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach minister Bańka mówił o Stadionie Śląskim m.in. w kontekście rozpoczynających się w sobotę lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie. Jak ocenił, zaproponowana już koncepcja organizacji na Stadionie Śląskim w Chorzowie mistrzostw Europy w tej dyscyplinie w 2022 r. jest "całkiem realna".

Liczymy (na) medale. Szanse biało-czerwonych przed MŚ w Londynie Mistrzostwa Europy realne?

Jesteśmy niezwykle dobrze postrzegani jako organizatorzy różnego rodzaju sportowych imprez. Europejska Federacja Lekkoatletyczna też ma bardzo dobre zdanie o Polsce, o poziomie na jakim przygotowujemy imprezy międzynarodowe – podkreślił minister. – Stadion Śląski jest jedynym obiektem w Polsce o kategorii I, na których można organizować mistrzostwa świata – dodał.

Ale nie zapominajmy, że aby otrzymać ważną imprezę międzynarodową, trzeba trochę się przygotować, ale też wejść w tę branżę poprzez różnego rodzaju mityngi. Memoriały Janusza Kusocińskiego od przyszłego roku na Stadionie Śląskim to bardzo dobra informacja – wskazał, nawiązując do ostatnich deklaracji w tej sprawie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Odbudować biathlon


Myślę, że śmiało powinniśmy mówić, że Stadion Śląski powinien być naszym narodowym stadionem lekkoatletycznym. Dobrze, że ten obiekt po takich bojach i perypetiach jest już ukończony i wkrótce zostanie otwarty – podkreślił Bańka.

Zaakcentował też, że ideą tego rodzaju obiektów i ich okolicznej infrastruktury powinna być multidyscyplinarność. – Na Śląsku są bardzo silne tradycje związane z biathlonem. Czas najwyższy tę dyscyplinę w Polsce odbudować – uznał, odnosząc się m.in. do zamówionej dla obiektu strzelnicy biathlonowej, a także do otaczającego obiekt rozległego Parku Śląskiego.

Stadion dobrze rozwinięty? Węgierska trawa na Śląskim Otwarcie we wrześniu

W ostatnich dniach zamiar wypracowania długoletniej strategii lekkoatletycznego wykorzystania obiektu ogłosiły Polski Związek Lekkiej Atletyki oraz należąca do samorządu woj. śląskiego spółka Stadion Śląski. Zgodnie z ich planami ewentualne lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w 2022 r. w Chorzowie, poprzedziłyby tam mistrzostwa Polski w 2019 r. oraz organizowana przez kilka lat jedna z najważniejszych imprez lekkoatletycznych w kraju: Memoriał Janusza Kusocińskiego.

Podczas poniedziałkowych rozmów w Chorzowie szef PZLA Henryk Olszewski zapewnił, że złożone zostało wstępne zgłoszenie do organizacji na Śląskim mistrzostw Europy w 2022 r., a pierwszy Memoriał odbędzie się tam już w czerwcu 2018 r. Z kolei mistrzostwa Polski w 2019 r. na chorzowskim obiekcie uświetniłyby przypadające wówczas 100-lecie tego najstarszego w Polsce stowarzyszenia sportowego.

Jak zapowiadały w ostatnich miesiącach władze woj. śląskiego, Stadion Śląski ma zostać otwarty we wrześniu br. W poniedziałek obiekt, na którym trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Obecnie trwa na nim wyklejanie bieżni lekkoatletycznej i montaż pozostałej infrastruktury do lekkiej atletyki. Wyposażane są wnętrza trybuny wschodniej; trwają prace nad układem okolicznych dróg i parkingów.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się powodzeniem w grudniu 2015 r.

Koszt modernizacji Śląskiego powinien zamknąć się ostatecznie w ok. 650 mln zł. Pierwotnie stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012. Po niepowodzeniu tych starań samorząd województwa zdecydował, aby modernizację dokończyć, wprowadzając dodatkowo m.in. funkcję lekkoatletyczną.

Thomas Bach w TVP: Polska może zorganizować igrzyska [wywiad]

podobne informacje

Stadion grać nie potrafi. Śląski, Narodowy i inne

Liga Narodów: Polacy zagrają z Portugalią na nowej murawie. Transmisja w Telewizji Polskiej

Wybierz skład Polaków na mecz Ligi Narodów z Portugalią

Glik docenił rywali. "Chcemy osłodzić porażkę z ME"