tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Oprawa Legii pod lupą UEFA. Będzie kara dla mistrza Polski?

"Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 tysięcy ludzi. Tysiące z nich to były dzieci" – taki napis widniał na fladze ciągnącej się na długości całej Żylety podczas meczu Legii Warszawa z FK Astana. W piątek UEFA wszczęła w tej sprawie postępowanie dyscyplinarne. Decyzja ma zapaść 17 sierpnia.
Oprawa kibiców Legii (fot. TVP)

NIEZWYKLE MOCNA OPRAWA LEGII. MÓWI O NIEJ CAŁY ŚWIAT

Legii postawiono dwa zarzuty – zablokowanie przejścia na schodach oraz nielegalny transparent. Decyzja zapadnie podczas posiedzenia Komisji Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA.

Piłkarze mistrzów Polski wygrali w środę 1:0, ale pierwsze spotkanie w Kazachstanie przegrali 1:3 i w tym sezonie nie zagra w Lidze Mistrzów. Wojskowym pozostała zatem walka o fazę grupową Ligi Europejskiej, a rywalem w decydującej dwumeczu będzie mołdawski Sheriff Tyraspol.

Wracając do oprawy to nad wspomnianym hasłem kibice Legii zaprezentowali poruszającą podobiznę dziecka z lufą pistoletu przystawioną do głowy przez postać w mundurze SS. Tło stanowiła data "1944" i biało-czerwona flaga. Po minucie ciszy cały stadion odśpiewał cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.

Zdjęcia i nagrania ze stadionu Legii trafiły do mediów z całego świata – od Stanów Zjednoczonych i Brazylii po Bałkany i Wyspy Brytyjskie. Również niemieckie serwisy, jak choćby popularny Sport1.de, piszą o "wspaniałym sposobie na upamiętnienie zbrodni nazizmu".

"Powstanie Warszawskie było próbą wypchnięcia nazistowskiej armii z miasta z pomocą nadchodzącej Armii Czerwonej. Ale po 63 dniach – i decyzji Józefa Stalina o niewspieraniu powstańców przez Sowietów – setki tysięcy warszawiaków zostało straconych przez Nazistów a ogromne połacie Warszawy zostały doszczętnie zniszczone" – czytamy z kolei w angielskim "The Sun".

Czy Legia powinna zostać ukarana za oprawę w meczu z FK Astana?
Czy Legia powinna zostać ukarana za oprawę w meczu z FK Astana?
  • 86.8%Nie
  • 13.2%Tak
Arkadiusz Malarz: byłem przekonany, że sobie poradzimy
Artur Jędrzejczyk: schodziliśmy z boiska z podniesioną głową
Czerwiński po Legia – Astana: daliśmy z siebie tyle, ile mogliśmy...