0
3
3

Monaco – Toulouse 3:2. Glik uratował mistrza Francji

AS Monaco wygrało 3:2 (1:1) z Toulouse FC w spotkaniu 1. kolejki Ligue 1. Gospodarze dwukrotnie przegrywali, ale ostatecznie zdobyli komplet punktów dzięki trafieniu Kamila Glika, który rozegrał 90 minut.
Piłkarze AS Monaco (fot. PAP/EPA)

Wiceprezydent Monaco: Lemar i Fabinho zostają

BOHATER

Przyjezdni postawili się faworyzowanym przeciwnikom. Szczególnie zaimponował Andy Delort, który asystował przy pierwszym golu dla swojej drużyny, a później sam trafił do bramki Monaco. Warto wyróżnić także bramkarza – Albina Lafonta, który mimo straty trzech bramek spisywał się bardzo dobrze.

JAK PADŁY GOLE?
0:1 (6’). Dośrodkowanie z rzutu wolnego nie przyniosło zagrożenia pod bramką Monaco, ale piłka trafiła jeszcze pod nogi Andy’ego Delorta, który podał ją wybiegającemu zza pleców Kamila Glika Zinedine’owi Machachowi. 21-latek oddał strzał w dalszy róg, który był poza zasięgiem Danijela Subasicia.
1:1 (28’). Monaco po utracie bramki miało przewagę i wykorzystało ją po centrze z rzutu rożnego. Podanie Joao Moutinho z narożnika boiska wykorzystał Jemerson.
1:2 (53'). Jimmy Durmaz znalazł się z piłką na lewym skrzydle. Stał przy nim Glik, ale nie zdołał zablokować piłkarze, który podał przed pole karne do Delorta. Zawodnik gości miał dużo czasu, aby przyjąć i celnie uderzyć, ponieważ Fabinho i Jemerson byli źle ustawieni i nie zdążyli powstrzymać przeciwnika.
2:2 (58'). Radość Tuluzy nie trwała długo, ponieważ Radamel Falcao zdobył bramkę głową po centrze Jorge z lewej strony.
3:2 (70'). Glik pokazał, że jest niezwykle skutecznym stoperem. Po centrze Moutinho nie zmienił znacząco toru lotu piłki, ale zmylił bramkarza gości, zdobywając bramkę.

Kamil Glik (fot. PAP/EPA)

JAK ZAGRAŁ GLIK?
6’ – przy dośrodkowaniu z rzutu wolnego dobrze krył rywala, ale po późniejszym zagraniu Delorta nie mógł zauważyć rywala, który stał za jego plecami.
37’ – Machach pobiegł z piłką środkiem boiska. Glik wykonał odważny, ale nieskuteczny wślizg i jego interwencję musiał naprawić Jemerson.
53' – przy drugiej bramce dla gości Polak musiał wcielić się w rolę prawego obrońcy. Winą za utratę gola należy obarczyć Fabinho i Jemersona, ale Glik także zachował się zbyt pasywnie przy kryciu Durmaza.
70' – po dośrodkowaniu Joao Moutinho Glik zgubił kryjącego go obrońcę i delikatnie dotknął piłkę, której nie był w stanie wybić Lafont.
90+2' – Polak znakomicie wybiegł w kierunku, aby odebrać piłkę rywalowi i przerwać groźną akcję gości.

OCENA SPORT.TVP.PL (skala 1-10): 7

W obronie miał pewne problemy. Przy obu bramkach dla rywala bezpośrednio nie zawinił, ale mógł zachować się trochę lepiej. Ocena Polaka diametralnie zmieniła się po strzeleniu gola, który po trudnym meczu dla mistrza Francji zakończył się szczęśliwie.

KLUCZOWE SYTUACJE

14’ – sytuacja sam na sam Kyliana Mbappe. Napastnik uderzał z ostrego kąta, ale próbę zatrzymał bramkarz.
19’ – doskonała okazja dla mistrza Francji. Wystarczyło, żeby Falcao wyłożył piłkę Mbappe na pustą bramkę, ale Kolumbijczyk w łatwej sytuacji podał niecelnie.
31’ – Rony Lopes przeprowadził rajd prawym skrzydłem, który zakończył mocnym strzałem. Lafont ponownie wykazał się refleksem, odbijając piłkę.
49' – mocny strzał Lemara z rzutu wolnego, po którym kolejną paradą popisał się bramkarz gości.