Polska – Łotwa 80:76. Pożyteczny sprawdzian przed Eurobasketem

Reprezentacja Polski w koszykówce pokonała Łotwę 80:76 (18:14, 22:17, 19:13, 21:32) w turnieju towarzyskim w Kłajpedzie. Biało-czerwoni na Litwie zajęli trzecie miejsce. Dzień wcześniej zespół prowadzony przez Mike'a Taylora uległ nieznacznie gospodarzom 58:59.
Mateusz Ponitka (fot. PAP)

Eurobasket tylko w TVP, SPORT.TVP.PL i aplikacji!

Polacy w pierwszym dniu turnieju niespodziewanie postawili się faworyzowanej Litwie. O wyniku pierwszego meczu w Kłajpedzie zadecydowała emocjonująca końcówka, w której lepiej w ataku prezentowali się gospodarze. Porażka oznaczała, że biało-czerwoni zmierzą się z Łotwą. Ich sobotni rywale ulegli Gruzji 69:73.

A.J. Slaughter (Ś) (fot. PAP) W pierwszych minutach spotkania polscy koszykarze mieli wiele problemów z konstruowaniem akcji. Liczne straty sprawiły, że zawodnicy Taylora nie mogli odskoczyć od przeciwników. Sytuacja zmieniła się, kiedy na parkiecie pojawili się rezerwowi – A.J. Slaughter i Tomasz Gielo. Rozgrywający zanotował 13 punktów, a skrzydłowy siedem.

Na przerwę Polska schodziła prowadząc 40:31. W drugiej połowie sukcesywnie powiększała przewagę. Dobrze grał Mateusz Ponitka, a cenne punkty spod kosza dorzucał Damian Kulig.

Chwila rozluźnienia w końcówce czwartej kwarty spowodowała, że doszło do emocjonującej końcówki. Jeszcze na 2:28 przed końcem spotkania było 76:64 dla biało-czerwonych. Straty i problemy z przekroczeniem połowy sprawiły, że Łotysze po trzech trójkach doszli Polaków na trzy punkty. Zimną krew zachował jednak Łukasz Koszarek, który trafił dwa rzuty wolne i przypieczętował zwycięstwo.

Kolejny mecz towarzyski polscy koszykarze rozegrają 11 sierpnia. Przeciwnikiem będzie ponownie Łotwa.

Polska – Łotwa 80:76 (18:14, 22:17, 19:13, 21:32)
Polska: Ponitka 14, Slaughter 13, Zamojski 9, Cel 9, Kulig 8, Gielo 7, Koszarek 6, Czyż 6, Gruszecki 4, Hrycaniuk 2, Sokołowski 2, Waczyński 0.
Łotwa: Smits 14, Blums 13, Grazulis 12, Bertans 10, Skele 9, Ausejs 6, Timma 6, Lejasmeiers 3, Peiners 2, Gromovs 1, Meiers 0.