tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: sensacja w Londynie! Gatlin lepszy od Bolta (wideo)

Justin Gatlin mistrzem świata na 100 metrów! Amerykanin nieoczekiwanie pokonał w wielkim finale żegnającego się z bieżnią Usaina Bolta, który zajął dopiero... trzecie miejsce. Srebrny medal trafił do innego z Amerykanów – Christiana Colemana.
Justin Gatlin (L) i Usain Bolt (fot. Getty)

POLACY POZA PODIUM. WIELKI PECH ENNAOUI

Dla Bolta był to przedostatni start w karierze – w kolejną sobotę (13 sierpnia) pobiegnie jeszcze w sztafecie 4x100 metrów. Miało być piękne pożegnanie, miało być odejście w wielkiej chwale. Będzie... lekki niedosyt.

Justin Gatlin (fot. Getty) Choć to już nie ten Bolt, choć przez ostatnich kilka miesięcy nie był sobą, choć opłakując tragiczną śmierć przyjaciela nie trenował już tak intensywnie, i tak był uznawany za wielkiego faworyta biegu finałowego. Tym bardziej, że do Londynu nie poleciał Kanadajczyk Andre De Grasse. Tym bardziej, że poziom "setki" wydawał się najniższy od dekady...

Nie wyszło. Jamajczyk spóźnił start, a potem skupił się na gonieniu 21-letniego Christiana Colemana, który – jak w półfinale – wystrzelił niczym z armaty, długo prowadząc. Na przedostatnim torze wyrósł tymczasem znikąd Justin Gatlin: doświadczony mistrz, wielki rywal Bolta, na którego kibice w Londynie permanentnie gwizdali i buczeli.

Amerykanin nic sobie nie zrobił z presji. Nie pobiegł wybitnie, bo już dawno tak słaby wynik (9,92) nie dał złotego medalu na tym dystansie. Zrobił swoje, a po zwycięstwie najpierw oszalał z radości, a potem... padł u stóp Bolta, pięknym gestem oddając hołd wielkiemu mistrzowi.

Dla 35-letniego Gatlina to wspaniałe ukoronowanie kariery. Ale choć wygrał, największym bohaterem tego wieczoru i tak był jego rywal. Jamajczyk pożegnał się z kibicami, z – jak zwykle – szerokim uśmiechem wysłuchując roznoszącego się po stadionie w Londynie gromkiego "Usain Bolt".

Wyniki biegu finałowego:

1. Justin Gatlin (USA) – 9.92
2. Christian Coleman (USA) – 9.94
3. Usain Bolt (Jamajka) – 9.95
4. Yohan Blake (Jamajka) – 9.99
5. Akani Simbine (RPA) – 10.01
6. Jimmy Vicaut (Francja) – 10.08
7. Reece Prescod (Wielka Brytania) – 10.17
8. Bingtian Su (Chiny) – 10.27

Londyn: Justin Gatlin mistrzem świata. Usain Bolt trzeci!

podobne informacje

Sprint przeżyje bez Bolta. "Rekordy są zagrożone"

Halowe MŚ: Jak było piętnaście lat temu?

Bulwersujące doniesienia. Gatlin sięgał po doping?

Bolt: moje rekordy przetrwają 15-20 lat