tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kubica czy Palmer? "Renault wie, co z tym zrobić..."

Robert Kubica w środę udanie zaprezentował się podczas testów na torze Hungaroring pod Budapesztem. Czy tym występem zbliżył się do zastąpienia Jolyona Palmera w bolidzie Renault? Eksperci są zgodni. – Z hukiem otworzył drzwi do F1 – stwierdził Daniele Sparisci z Corriere della Sera.
Robert Kubica (fot. Getty)

Kubica w czołówce testów

Bez okrążenia kwalifikacyjnego

Polak zajął czwarte miejsce na Węgrzech. Jego czas – 1:18.572 – tylko nieznacznie odbiegał od najlepszego okrążenia kwalifikacyjnego Palmera. Obaj rywalizowali jednak w innych warunkach. Ricardo Penteado, który zajmował się Kubicą podczas testów przyznał, że krakowianin nie miał okazji zrobić tzw. szybkiego okrążenia. Przeszkodził w tym wypadek George'a Russella pod koniec testów.

Robert Kubica (L) (fot. Getty) – Nie wypuściliśmy go z paliwem tylko na jedno okrążenie – przyznał inżynier. Każde dodatkowe dziesięć kilogramów powoduje stratę ok. trzech dziesiątych sekundy na okrążeniu.

Testy rozwiązały też wątpliwości pod względem przygotowania fizycznego Kubicy. – Przejechał dystans dwóch Grand Prix. Tego dnia było bardzo gorąco – 40 stopni. Robert ani razu nie narzekał na zmęczenie – stwierdził Penteado.

Pozytywne opinie

W ostatnich dniach występ Kubicy skomentowało wielu dziennikarzy. Wszyscy nie mają wątpliwości – Polak zdecydowanie zbliżył się do jazdy w Formule 1.

– Renault będzie wiedziało, co z tym zrobić. Jeśli po tym co zobaczą stwierdzą, że forma była zbliżona do "starego" Roberta, to nie będzie zaskoczeniem, jeśli zobaczymy go zastępującego Palmera w pewnym momencie sezonu. Może to się nawet stać pod koniec miesiąca w Belgii – stwierdził szef działu F1 w BBC, Andrew Benson.

Kubica po testach: nie jestem w pełni szczęśliwy

Jolyon Palmer (fot. Getty) – Palmer dostał wystarczająco dużo szans, w zamian nie dał żadnych punktów – dodał James Allen. Pod wrażeniem jazdy krakowianina był też Stephen Camp z "Read Motorsport". "Zasługuje na swoją szansę" – napisał na Twitterze.

Kłopoty z Palmerem

Zwolnienie z kontraktu Palmera nie będzie jednak prostym zadaniem. Podczas testów na Węgrzech pojawiły się informacje, że francuski zespół chce zawrzeć ugodę z Brytyjczykiem. Wtedy możliwe byłoby zastąpienie go innym kierowcą – najprawdopodobniej Kubicą.

26-latek jest jednym z tak zwanych paydrivers – kierowców, którzy opłacają swoje starty w Formule 1. Wg informacji BBC Renault w jego kontrakcie nie zawarło klauzuli umożliwiającej rozwiązanie umowy w przypadku słabych wyników.

Szef Renault Cyril Abiteboul na razie milczy. Informacje na temat Polaka były podawane zazwyczaj w ostatniej chwili. Niewykluczone, że przed Grand Prix Belgii francuski zespół znów zaskoczy... Tym bardziej, że Kubica dał im poważne argumenty, by otrzymać kolejną szansę.

Świat F1 pod wrażeniem formy Roberta Kubicy
Kiedy Kubica wróci do F1?
Kiedy Kubica wróci do F1?
  • 53.6%w 2017 roku
  • 33.7%w 2018 roku
  • 12.7%Nigdy

podobne informacje

Kubica: wiedziałem, że to mój ostatni rajd. Ferrari by mi zabroniło

Formuła 1: Kubica wierzy w powrót. "Jestem w lepszej formie niż dawniej"

F1: Kubica z najgorszym czasem treningu. Pokaz siły Mercedesa

Formuła 1: Szybka i deszczowa Austria. Kubica ponownie na torze