tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Vuelta a Espana. Contador pojedzie z "jedynką"

Hiszpański kolarz Alberto Contador pojedzie z numerem jeden w rozpoczynającym się 19 sierpnia wyścigu Vuelta a Espana – poinformowali organizatorzy. W ten sposób chcą oddać hołd słynnemu zawodnikowi, który po sezonie zamierza zakończyć karierę.
Alberto Contador (Fot. Getty Images)

Contador kończy karierę. Hiszpan wybrał ostatni wyścig

Z reguły "jedynka" przypada zwycięzcy poprzedniej edycji, ale z racji absencji ubiegłorocznego triumfatora Kolumbijczyka Nairo Quintany organizatorzy zdecydowali się na taki gest wobec Contadora. To trzykrotny zwycięzcy tej imprezy – w 2008, 2012 i 2014.

– Chcemy serdecznie podziękować za wielkoduszność, jaką zawsze wykazywał jako zawodnik. Alberto był, jest i zawsze będzie historią kolarstwa w naszym kraju, a także poza jego granicami – powiedział dyrektor generalny wyścigu Javier Guillen.

Dookoła Beneluksu: Sagan pierwszym liderem

W poniedziałek Contador ogłosił, że po tegorocznej Vuelcie zakończy karierę. "Po 14 latach wycofuję się z zawodowego kolarstwa. Decyzję podjąłem z radością, bez smutku. Najlepszym momentem, aby to uczynić, będzie wyścig w moim rodzinnym kraju" – napisał na Instagramie 34-letni Contador. Vuelta a Espana 2017 rozpocznie się 19 sierpnia we francuskim Nimes, a zakończy 10 września w Madrycie.

Hiszpan dwukrotnie – w latach 2007 i 2009 – wygrał Tour de France, tyle samo razy triumfował w Giro d'Italia (2008 i 2015). "El Pistolero" zwyciężył w Tour de France także w 2010 roku, a w Giro d'Italia w 2011, ale te sukcesy odebrano mu z powodu pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej.

W lutym 2011 roku Hiszpan został uniewinniony przez Hiszpański Związek Kolarski, jednak Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) oraz UCI odwołały się do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. Zgodnie z decyzją z lutego 2012 roku hiszpański kolarz został zdyskwalifikowany na dwa lata (od 6 sierpnia 2010), a wszystkie jego wyniki zostały anulowane.

"Prezydent UCI mówił, że Tour de Pologne to poziom Tour de France"

podobne informacje

Vuelta a Espana: inauguracja dla BMC

Contador kończy karierę. Hiszpan wybrał ostatni wyścig

Dookoła Kraju Basków: czas na "królewski" etap. Trudne zadanie Kwiatkowskiego

Ranking UCI: Contador wyprzedził Kwiatkowskiego