tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Hulkenberg chwali, Renault tonuje... Co z Kubicą?

Renault nadal nie podjęło wiążących decyzji odnośnie udziału Roberta Kubicy w weekendzie wyścigowym Formuły 1. Zachwycony tempem Polaka na Węgrzech był pierwszy kierowca francuskiego zespołu Nico Hulkenberg. – To świetny powrót – powiedział.
Robert Kubica (fot. Getty)

Kubica czy Palmer? "Renault wie, co z tym zrobić..."

Kubica testował bolid Formuły 1 pod Budapesztem m.in. kosztem Hulkenberga, którego pozycja w Renault jest niezagrożona. Niemiec w miniony weekend jeździł w Assen z Oliverem Rowlandem. Obaj kierowcy nie mogli jednak tego uczynić w tegorocznej konstrukcji. Na holenderskim torze pojawili się w Renault E20 z 2012 roku.

Przy tej okazji 29-latek wypowiedział się na temat Polaka. – Po jego ciężkiej kontuzji należy docenić, że przejechał 140 okrążeń. Tym bardziej, że było to na Hungaroringu, który jest bardzo wymagający pod względem fizycznym. Szacunek dla Roberta! – stwierdził.

Daniel Ricciardo (L), Nico Hulkenberg (P) (fot. Getty) Hulkenberg twierdzi, że jego zespół nadal może zakończyć sezon na piątej pozycji, ale musi zdobywać punkty w każdym wyścigu.

– Jesteśmy w stanie to osiągnąć. Samochód ma zdecydowanie większy potencjał niż na początku roku. Trzeba jednak pamiętać, że są trzy dominujące zespoły w F1 i jeśli nie ma nieprzewidzianych zdarzeń, to zazwyczaj zajmują pierwsze sześć miejsc na koniec wyścigu – dodał nieoficjalny rekordzista toru w Assen.

"To plan średnioterminowy"

Na temat powrotu Kubicy regularnie wypowiada się szef Renault Cyril Abiteboul. Francuz musi jednak być zachowawczy, bo nadal ważny kontrakt ma Jolyon Palmer, a francuski zespół nie zastrzegł sobie możliwości jego wcześniejszego zerwania. Wg BBC w Enstone poczynili już pierwsze kroki ku renegocjacji umowy, ale dalsze szczegóły nie są znane.

– Robert nigdy nie był naszym planem krótkoterminowym. Tak wydaje się tylko ludziom. Kubica to plan średnioterminowy, definitywnie nie na Spa – powiedział dla "Autosportu".

Abiteboul jednocześnie ujawnił, że zespół ma wobec Polaka poważne plany. – Testujemy Roberta, ale… jeszcze nie na ten rok – przyznał. – Wszyscy musimy spełniać oczekiwania. Cały czas jesteśmy pod wielką presją ze strony naszych partnerów. Musimy spisywać się znacznie lepiej niż teraz. Ósme miejsce w klasyfikacji konstruktorów jest nie do zaakceptowania – zakończył.

Ogromne zainteresowanie

Możliwość ewentualnego powrotu Kubicy do Formuły 1 elektryzuje media na całym świecie. Polakowi poświęcają swoje okładki największe magazyny o motorsporcie.

32-latkiem interesują się jednak nie tylko media sportowe. W ostatnich dniach duży artykuł poświęcił mu "Washington Post". Jak wyliczył portal admonkey.pl ekwiwalent reklamowy Kubicy w mediach społecznościowych (24 lipca – 7 sierpnia) wyniósł blisko 875 tysięcy dolarów.

Kiedy Kubica wróci do F1?
Kiedy Kubica wróci do F1?
  • 53.6%w 2017 roku
  • 33.7%w 2018 roku
  • 12.7%Nigdy

podobne informacje

Robert Kubica o pracy w Williamsie. "Jest inaczej niż zakładaliśmy"

Formuła 1: Robert Kubica może pojechać w Grand Prix Belgii

Kubica lekiem na problemy Williamsa? "Tracą na nim podwójnie"

F1: Kubica z szóstym czasem środowych testów na torze Hungaroring