tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ: po kolejne medale! Dzisiaj Fajdek i Nowicki

Sześcioro Polaków i dwie wielkie medalowe nadzieje – ósmy dzień lekkoatletycznych mistrzostw świata w Londynie zapowiada się dla nas bardzo emocjonująco. Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że Paweł Fajdek zdobędzie złoto, a Wojciech Nowicki srebro w konkursie rzutu młotem. Czy tak się stanie? Początek transmisji od 19:55 w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej, a od 20:20 również w TVP1.
Wojciech Nowicki (L) i Paweł Fajdek (fot. Getty)

KTO JESZCZE? MEDALOWE SZANSE POLAKÓW

Piątkowe polskie akcenty rozłożą się parami.

Joanna Jóźwik (fot. Getty) Zaczną dwie panie, które świetnie spisały się w eliminacjach na 800 metrów. Angelika Cichocka swój bieg wygrała, a Joanna Jóźwik z pełną kontrolą dobiegła trzecia. Forma jest, są też spore szanse, że obie zobaczymy w niedzielnym finale.

Cichocka za rywalki będzie miała m.in. Caster Semenyę, Charlene Lipsey i Lynsey Sharp. O miejsce w "dwójce" będzie trudno, ale jeśli bieg będzie dostatecznie szybki, to niewykluczone, że Polka zostanie jedną ze "szczęśliwych przegranych".

Nieco trudniejsze zadanie czeka Jóźwik, której przyjdzie walczyć o awans m.in. z Francine Niyonsabą i Margaret Wambui – obie wyprzedziły ją w finale igrzysk w Rio de Janeiro, obie cierpią też na hiperandrogenizm. Na pocieszenie: Polka wygląda bardzo mocno, a w rozmowie z Aleksandrem Dzięciołowskim cieszyła się, że "wróciła jej najmocniejsza broń", czyli sprint na ostatnich metrach. Czy to wystarczy, by załapać się do ósemki?

MŚ w Londynie – Lewandowski: im wolniej, tym lepiej Polskie podium?

Po paniach na bieżnię wyjdą panowie (1500 metrów). I tak: sporą niespodzianką będzie awans Michała Rozmysa, sporą niespodzianką będzie też brak awansu Marcina Lewandowskiego. Z obu półfinałów wchodzi po pięciu, a także dwóch z czasami. Młodszy z Polaków miał spore problemy już w eliminacjach, kończąc swój bieg dopiero na 11. miejscu. Było jednak szybko, może trochę za szybko, dlatego Rozmys został.

Lewandowski towarzystwo kontrolował i zajął bezpieczne miejsce. Poza Timothym Cheruiyotem, w jego półfinale trudno o rywala "nie do pokonania". Rekordzista Polski na tym dystansie (3:34.04) jest mocny i oby tę "moc" potwierdził.

Na potwierdzenie mocy najbardziej liczymy na rzutni. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki zajęli dwa pierwsze miejsca w eliminacjach i nie mamy nic przeciwko, by podobna sytuacja powtórzyła się również w finale. Obaj rzucali już w tym sezonie powyżej 80 metrów, a takie wyniki – bez cienia wątpliwości – dadzą podium.

Kto może zagrozić Polakom? Być może Walerij Pronkin, któremu na mistrzostwach Rosji udało się rzucić 79.32. Być może Bence Halasz, młodzieżowy mistrz Europy z Bydgoszczy, który ma rekord życiowy na poziomie 78.85. Poziom, o czym wspominał Szymon Ziółkowski nie jest jednak szalony, więc nie ma co na siłę wypatrywać problemów. Polacy są najlepsi, zdecydowanie najlepsi, więc wieczorem zapewnią sobie dwa medale. Jedyna wątpliwość: kto będzie pierwszy, a kto drugi.

Piątek, 11 sierpnia
(sesja wieczorna)

18:00 skok wzwyż [M] - dziesięciobój
20:05 100 metrów przez płotki [K] - półfinały
20:10 skok w dal [K] - finał
20:35 800 metrów [K] - półfinały A. Cichocka, J. Jóźwik
21:10 1500 metrów [M] - półfinały M. Lewandowski, M. Rozmys
21:30 rzut młotem [M] - finał P. Fajdek, W. Nowicki
21:45 400 metrów [M] - dziesięciobój
22:25 3000 metrów z przeszkodami [K] - finał
22:50 200 metrów [K] - finał

Kto zostanie mistrzem świata w rzucie młotem?
Kto zostanie mistrzem świata w rzucie młotem?
  • 59.7%Paweł Fajdek
  • 29.8%Wojciech Nowicki
  • 2.4%Walerij Pronkin
  • 2.7%Bence Halasz
  • 5.4%Ktoś inny
Drugie podejście i pewny awans. Fajdek w finale
Solidny rzut Wojciecha Nowickiego i pewny awans do finału
Cichocka w świetnym stylu awansuje do półfinału 800 metrów
MŚ: trzecie miejsce Jóźwik i awans do półfinału 800 metrów
Cichocka: nie czułam się pewnie, ale wynik jest świetny
Wojciech Nowicki: nie spodziewałem się, że z takiego rzutu tyle poleci
Paweł Fajdek: pokrzyczałem na siebie, poobrażałem i pomogło
Lekkoatletki zachwycają urodą. Piękniejsza strona MŚ
Joanna Jóźwik: medal MŚ? Wszystko jest możliwe...