tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wypędzić pecha z Courchevel. Francuski przystanek Letniego GP

Tegoroczne konkursy Letniego Grand Prix były popisem zawodników Stefana Horngachera. Przed sobotnim w Courchevel aż czterech plasuje się w czołowej szóstce klasyfikacji generalnej! Francuski obiekt nie najlepiej kojarzy się jednak liderowi zmagań Dawidowi Kubackiemu, a od piątku także... polskim skoczkiniom.
Dawid Kubacki (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Najtrudniejszy czas Stękały. "Nie możemy go stracić..."


Dwa wspaniałe triumfy na skoczniach w Wiśle i Hinterzartem dawały prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Dobre skoki treningowe tylko utwierdzały pozycję nowotarżanina. I wtedy nadszedł loteryjny konkurs w Courchevel. Kubacki zajął dopiero 27. miejsce, a dzień później w Einsiedeln stracił koszulkę lidera cyklu. Nadzieje na triumf w klasyfikacji końcowej umknęły, aby powrócić... po dwóch latach. Znów bardzo ważny dla "Mustafa" będzie konkurs w regionie Owernia-Rodan. Horngacher postawił też na Macieja Kota, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Jakuba Wolnego i Kamila Stocha.

Courchevel organizuje Letnie GP nieprzerwanie od 1997 roku. Na zdjęciu Thomas Morgenstern Zimą za ciepło...

Przystanek Courchevel jest jedną z wizytówek sezonu letniego. Zimą nigdy na poważnie nie zaistniał. W latach 90. przedstawiciele FIS planowali tam łącznie pięć konkursów. Udało się tylko raz, a aż czterokrotnie plany stopniały wraz ze śniegiem, którego brak uniemożliwił skakanie. Temperatury były za wysokie nawet – jak w 1991 roku – w połowie stycznia... Francuzi muszą więc zadowolić się zawodami na igielicie, które organizują nieprzerwanie od 20 lat.

W tym czasie doczekaliśmy się kilku polskich momentów. Przed rokiem triumfował Kot, a w 2004 roku Adam Małysz. Realną szansę na jedyne zwycięstwo w zmaganiach elity miał Wojciech Skupień. Szesnaście lat temu prowadził po pierwszej serii, ale ostatecznie skończył czwarty.

Podium w 2016 roku: Kamil Stoch (L), Maciej Kot i Stefan Kraft (P) (fot. Getty Images) Bez sprzętu i bez windy

Na razie wiemy, że tegoroczne konkursy zapamiętają polskie skoczkinie. Wyprawa do francuskiego kurortu miała dla nich charakter wyłącznie... turystyczny. Anna Twardosz i Kinga Rajda nie mogły wziąć udziału w zawodach, bo zaginął ich sprzęt. – Nie pomogła interwencja działaczy, którzy przeszukali niemal całe lotnisko. Sprzęt został prawdopodobnie w krakowskim lub warszawskim porcie lotniczym. Dotarły tylko narty – relacjonował trener Sławomir Hankus. Rywalki nie miały tego kłopotu, ale musiały za to sporo chodzić, bo w czasie piątkowych zawodów zepsuła się winda...

Courchevel 2017 wspominać będą Polki, ale być może też zawodnicy Stefana Horngachera. Lato zaczęli w imponującym stylu i będą zaliczani do faworytów. Groźni powinni być Niemcy: Stephan Leyhe i Karl Geiger, a wysoką formę pokazuje także Roman Koudelka. Żadna z drużyn nie może jednak pochwalić się tak mocną i wyrównaną kadrą – najniżej klasyfikowany z Polaków, Kamil Stoch, zajmuje 16. miejsce w "generalce".

Wakacje w wakacje

Dla lidera Kubackiego będzie to idealna okazja, aby umocnić się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Później bowiem zmagania cyklu przeniosą się do Hakuby i Czajkowskiego. W czterech konkursach zapewne zabraknie najlepszych zawodników, a gonić będą ci niżej klasyfikowani. Później skoczków czekają już tylko ostatnie przed zimą konkursy w Hinzenbach i Klingenthal.

CZYTAJ TAKŻE: Horngacher zdecydował. Szóstka na Courchevel

Ilu Polaków stanie na podium w Courchevel?
Ilu Polaków stanie na podium w Courchevel?
  • 18.1%Jeden
  • 47.7%Dwóch
  • 29.6%Trzech
  • 4.6%Żaden
Kubacki: trener po raz pierwszy do niczego się nie przyczepił...
Kot: dziesięć litrów na sześciu wystarczy
Stoch 10. w Hinterzarten. "Zrobiłem krok do przodu"
Żyła: najbliższe plany? Wracam do domu i koszę trawę

podobne informacje

Wystarczy podium. Kubacki w drodze po triumf w LGP

Letnie GP w skokach: Polacy do Rosji w rezerwowym składzie

Letnie GP: przed konkursami w Hakubie

Letnie Grand Prix: w Japonii nikt Kubackiego nie dogoni