tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Probierz: okres pracy w Wiśle wymazałem z pamięci

Derby z Wisłą to dla Cracovii jeden z najważniejszych meczów sezonu. To spotkanie jest wyjątkowe także dla trenera Michała Probierza, który kiedyś pracował przy Reymonta. – Okres pracy w Wiśle wymazałem z pamięci – powiedział na konferencji prasowej.
Miroslav Covilo (L) i Patryk Małecki (fot. PAP)

Atmosfera przed sobotnimi derbami Krakowa robi się coraz gorętsza. Trener Probierz postanowił dodatkowo ją podgrzać.

W 2012 roku był on przez kilka miesięcy trenerem Wisły i rozstał się z tym klubem w burzliwej atmosferze. Miał też okazję prowadzić Białą Gwiazdę w zwycięskich (1:0) derbach. Po tej porażce Cracovia została zdegradowana z Ekstraklasy.

Kamil Kosowski (L), Bogusław Cupiał (Ś) i Kazimierz Moskal (fot. PAP) Fraszka Sztaudyngera

– Słyszałem, że nie mamy nawet po co jechać na Wisłę, bo trafimy do celi z "Kudłatym". A jak się trafia do celi z "Kudłatym", no to jest bardzo ciężko – zażartował na początku konferencji trener Michał Probierz, wyznaczając jej ton.

– Dla mnie to szczególne derby. Pracowałem Wiśle i miałem okazję doświadczyć w życiu, jak nie warto być w porządku. To dla mnie przestroga. Pan Bogusław Cupiał (ówczesny właściciel Wisły – przyp. red.) okazał się człowiekiem bez klasy. Jest taka fajna fraszka Jana Sztaudyngera o klasie. Mam nadzieję, że kiedyś ją przeczyta. Ja rano spokojnie patrzę w lustro. Odpuściłem Wiśle sporo pieniędzy i wymagam za to szacunku, a nie tego co mnie potem spotkało – tłumaczył Probierz.

Z piłkarzy, z którymi miał okazję pracować w Wiśle, zostali już tylko Rafał Boguski, Arkadiusz Głowacki i Patryk Małecki oraz asystent trenera Kiko Ramireza Radosław Sobolewski. Probierz nie podaje mu ręki przed meczem. Pytany o powody odparł: "Czasem lepsze niż słowa jest milczenie".

Probierz jest zadowolony z decyzji o powrocie do Krakowa. – Po sześciu tygodniach widzę, jak duża jest różnica klasy między prezesem Januszem Filipiakiem a Bogusławem Cupiałem. U niego trenerzy byli jak marionetki, a Filipiak potrafi słuchać. Cieszę się, że teraz pracuję w Cracovii. Ostatnie lata pokazały, że moja droga była lepsza. Po odejściu z Wisły dwukrotnie mój zespół zapewnił sobie grę w europejskich pucharach, nie mówiąc już o tym, ilu młodych piłkarzy wprowadziłem do gry – powiedział.

Michał Probierz (fot. PAP) Szkoleniowiec Pasów jest zadowolony z faktu, że będzie mógł skorzystać z prawie wszystkich piłkarzy. Kontuzjowani ostatnio Mateusz Szczepaniak i Miroslav Covilo mają być w sobotę gotowi do gry.

– Gdy słucham opinii przed derbami, to nie powinniśmy nawet jechać na stadion, bo trzy punkty już są przypisane Wiśle – ironizuje szkoleniowiec. – W tygodniu już przestałem nawet czytać, jacy to nowi zawodnicy przychodzą do Wisły. Ten zespół zmienił styl gry. Już nie stara się zdominować rywala, tylko wycofuje się i szuka okazji do kontry. Mają szybkich zawodników, więc musimy się przede wszystkim przed tymi kontratakami zabezpieczyć. My przygotowujemy się do tego meczu solidnie – zapewnił Probierz.

Cracovia po czterech kolejkach zajmuje czternaste miejsce w tabeli z dorobkiem czterech punktów. Wisła, która odniosła trzy zwycięstwa, jest druga.

Jaki będzie wynik sobotnich derbów?
Jaki będzie wynik sobotnich derbów?
  • 42.9%Wygra Wisła
  • 24.5%Będzie remis
  • 32.6%Wygra Cracovia

podobne informacje

Mundial 2018. Probierz za Nawałkę? "On tylko skacze przy linii"

Kto za Nawałkę? Probierz, Czerczesow, wicemistrz Europy?

Krzysztof Piątek: ciężko pracowałem na tę szansę

"Orły Nawałki". Thiago Cionek: nigdy nie wyobrażałem sobie, że zagram w Polsce