tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Edgar Davids wygrał w sądzie z Riot Games

Były profesjonalny piłkarz Edgar Davids wygrał sprawę sądową z twórcami League of Legends. Holenderski zawodnik pozwał firmę o użycie jego wizerunku do stworzenia jednej ze skórek postaci Lucian.
Edgar Davids (fot. Getty ImageS)

Zeus wraca do Natus Vincere!

Gra League of Legends oferuje skórki dla wszystkich postaci, które występują w grze. Zmieniają one całkowicie standardowy wygląd bohatera, a także animacje używanych przez niego zdolności. Jedna ze skórek do czarnoskórego strzelca Luciana wzbudziła wątpliwości u Edgara Davidsa. Napastnik Lucian jest bowiem łudząco podobny do holenderskiego pomocnika.

Proces sądowy, w którym Davids oskarżał Riot Games o bezprawne użycie jego wizerunku, zakończył się na korzyść Holendra. Sąd uznał, że jest wystarczająco dużo dowodów na to, że skórka faktycznie była wzorowana na Davidsie. Okazało się również, że w 2015 roku został wysłany list do Riot Games, w którym wzywano do zaprzestania używania "wizerunku" Davidsa. Rok później twórcy League of Legends wystosowali oświadczenie, w którym przekonywali, że Napastnik Lucian i Edgar Davids są na tyle różni, że nie ma problemu, aby pomylić jednego i drugiego. Interesujący jest również fakt, że w 2014 roku holenderski pomocnik sam wstawił zdjęcie Napastnika Luciana na swoim Instagramie i w tamtym konkretnym momencie nie był zbyt mocno zdenerwowany wyglądem postaci.

Sąd nakazał Riot Games wyliczenie dokładnego podliczenia zysków ze sprzedaży skórki, ale na chwilę obecną mają to być tylko zyski w samej Holandii. Dopiero po zweryfikowaniu ilości pieniędzy sąd ustali wysokość odszkodowania przysługującego Davidsowi.

E-sport planet: nieudany tydzień Polaków w LCSach
Major w Krakowie co roku? "Chcemy tutaj wracać!"