tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ważna decyzja. Rosja powoła niezależną agencję antydopingową

Rosyjski rząd opublikował w sobotę dekret, na mocy którego powołano nowe laboratorium antydopingowe, niezależne od ministerstwa sportu. To kluczowa decyzja mająca zrehabilitować dotychczasową agencję antydopingową (RUSADA), zawieszoną w 2015 roku.
fot. Getty Images

Dopingowe imperium zła? Oszustwa w Rosji od kuchni

Dokument, podpisany 10 sierpnia przez premiera Dmitrija Miedwiediewa, powołuje laboratorium podlegające państwowemu uniwersytetowi moskiewskiemu, a nie, jak wcześniej, ministerstwu sportu.

Choć moskiewski uniwersytet jest uczelnią publiczną, zmiana pozwoli laboratorium funkcjonować "niezależnie od organów władzy" zgodnie z wymogami Międzynarodowej Konwencji Walki z Dopingiem z 2005 roku – podkreśla rządowy komunikat.

Decyzja premiera Rosji jest częścią działań podjętych przez Moskwę dla zrehabilitowania swego systemu antydopingowego. RUSADA została zawieszona w 2015 roku po skandalu, jaki wywołało opublikowanie raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) ujawniającego kulisy "państwowego systemu dopingowego", funkcjonującego w latach 2011-2015 za przyzwoleniem władz i przy pomocy służb specjalnych.

W czerwcu WADA zezwoliła Rosji na stworzenie od podstaw swego systemu antydopingowego pod nadzorem ekspertów, między innymi z agencji brytyjskiej (UKAD). Rosyjski wiceminister sportu Witalij Mutko ocenił to wówczas jako "znaczący krok w kierunku całkowitej rehabilitacji RUSADA".

Rosyjski prezydent Władimir Putin zaprzeczał konsekwentnie istnieniu zorganizowanego państwowego systemu dopingu. W marcu uznał jednak, że poprzednio funkcjonująca kontrola antydopingowa była nieskuteczna. Jego zdaniem przeniesienie laboratorium do "niezależnej organizacji, jak to miało miejsce w wielu krajach na świecie" powinno przyczynić się do uzdrowienia sytuacji.

Po głośnej aferze wywołanej raportem WADA Rosja została zawieszona przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) i wykluczona z udziału w ważnych wydarzeniach sportowych, w tym igrzyskach olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro oraz tegorocznych mistrzostwach świata w Londynie.

podobne informacje

Polska sztafeta nie straci rekordu świata? IAAF bada sprawę

Rosyjscy lekkoatleci wciąż nie mogą startować pod swoją flagą

Tylko 18 lekkoatletów dopuszczonych do sezonu halowego

Dyskwalifikacja rosyjskich lekkoatletów podtrzymana przez IAAF