tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny
zakończony
Maalilla GP, 7. kolejka
Sobota, 12 sierpnia 2017, godz. 19:00
 
Zawodnik
Kraj
Punkty
1.
Bartosz Zmarzlik
Polska
15
2.
Antonio Lindbaeck
Szwecja
19
3.
Fredrik Lindgren
Szwecja
18
Szczegóły
Pełne wyniki
Data
12.08.2017, 19:00
Rozgrywki
Maalilla GP, 7. kolejka
Tor
G&B Stadium (Malilla, Szwecja)
Zwiń
 
Zawodnik
Kraj
Punkty
1.
Bartosz Zmarzlik
Polska
15
2.
Antonio Lindbaeck
Szwecja
19
3.
Fredrik Lindgren
Szwecja
18
4.
Maciej Janowski
Polska
13
5.
Tai Woffinden
Anglia
14
6.
Emil Sajfutdinow
Rosja
10
7.
Martin Vaculik
Słowacja
10
8.
Piotr Pawlicki
Polska
6
9.
Niels-Kristian Iversen
Dania
6
10.
Chris Holder
Australia
6
11.
Patryk Dudek
Polska
5
12.
Jason Doyle
Australia
5
13.
Peter Kildemand
Dania
4
14.
Matej Zagar
Słowenia
3
15.
Linus Sundstroem
Szwecja
2
16.
Martin Smolinski
Niemcy
1
Zwiń

Kapitalna szarża Zmarzlika! Wygrał Grand Prix Szwecji

Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Szwecji na żużlu. Wyprzedził na ostatnim łuku Antonio Lindbaecka. Trzeci był Fredrik Lindgren, a czwarty Maciej Janowski, który został liderem klasyfikacji generalnej cyklu.
Bartosz Zmarzlik (kask niebieski) (fot. PAP)

Tak relacjonowaliśmy GP Szwecji

BOHATER – BARTOSZ ZMARZLIK
W rundzie zasadniczej jechał ze zmiennym szczęściem. Wywalczył dziesięć punktów i awansował do półfinału. W nim toczył zacięte pojedynki z Taiem Woffindenem i Piotrem Pawlickim. Wyszedł z nich zwycięsko. Przed finałem nie miał komfortu wyboru pola startowego. Zostało mu nie najlepsze – czwarte. Po niezłym starcie był drugi. Przez cztery okrążenia nękał Antonio Lindbaecka i dopiął swego. Na ostatnim łuku w fantastycznym stylu ograł bardzo szybkiego tego dnia Szweda. W 2011 roku podobnym atakiem popisał się Jarosław Hampel. Gorzowianin pięknie nawiązał do tamtego wyczynu.

ZAWÓD – JASON DOYLE
Australijczyk pogubił się w sobotniej rundzie. Nie przypominał zawodnika, który w poprzednich turniejach wychodził nawet z najtrudniejszych opresji. Do dorobku dopisał tylko pięć punktów i nie jest już liderem cyklu. Z Malilli wyjechał bez zwycięstwa.

Magiczna metamorfoza Janowskiego

KLUCZOWE MOMENTY:
Bieg 6: Bardzo szybki Maciej Janowski, który po starcie zmieścił się między Matejem Zagarem a Peterem Kildemandem. Pewna wygrana. Kolejny słaby wyścig Doyle'a.
Bieg 7: Polski dublet. Wygrał Piotr Pawlicki, a za jego plecami przyjechał Dudek. O punkt walczyli Niels Kristian Iversen i Linus Sundstroem. Trzeci minął linię mety Duńczyk.
Bieg 9: Drugie zwycięstwo Janowskiego. Na dystansie Sundstroem spadł z drugiej na czwartą pozycję.
Bieg 10: Zła sytuacja Doyle'a. Znów przyjechał trzeci i musiał dwa razy zwyciężyć, żeby znaleźć się w półfinale. Wygrał Emil Sajfutdinow przed Iversenem.
Bieg 12: Trzy punkty Fredrika Lindgrena. Patryk Dudek spadł z drugiej pozycji na koniec stawki.
Bieg 13: Dudek minięty na dystansie przez Lindbaecka i Sajfutdinowa. Przywiózł tylko punkt. Będzie trudno o półfinał.
Bieg 14: Tylko punkt Doyle'a. Wiadomo, że nie awansuje do półfinału. Prawdopodobnie straci też pozycję lidera cyklu Grand Prix. Pewnie wygrał Woffinden!
Bieg 16: Fantastyczna walka między Zmarzlikiem a Janowskim o dwa punkty. Zwycięsko wyszedł z niej ten drugi. Wszystko toczyło się za plecami Lindgrena, który zdobył kolejną "trójkę".
Bieg 17: 14 pkt. Lindbaecka w fazie zasadniczej zawodów. Tym razem pokonał Woffindena, Zagara i Iversena.
Bieg 18: Zmarzlik prowadził od startu do mety, drugi był Doyle. O trzecim miejscu musiało rozstrzygnąć kilka powtórek, bo Holder i Dudek wpadli na metę niemal równocześnie. Ostatecznie punkt dla Australijczyka.
Bieg 19: Niesamowita akcja Janowskiego, który po przegranym starcie "przyciął" do krawężnika i już na drugim łuku był pierwszy. Ostatni do mety przyjechał Piotr Pawlicki.
I półfinał: Fantastyczna walka Janowskiego z Sajfutdinowem. Polak odbił drugą pozycję i pojedzie w finale. Niesamowity Lindbaeck wygrał z łatwością.
II półfinał: Zmarzlik najpierw toczył zacięty pojedynek z Pawlickim, a później z Woffindenem. Polak wyszedł z nich zwycięsko i wszedł do finału. Zwycięstwo nieuchwytnego Lindgrena.
Finał: Fantastyczna szarża Zmarzlika! Polak na ostatnim łuku wyprzedził Lindbaecka i wygrał Grand Prix Szwecji. Niestety, po przegranym pierwszym łuku, walki nie nawiązał Janowski. Trzeci był Lindgren.

SYTUACJA W KLASYFIKACJI GENERALNEJ:
W klasyfikacji generalnej prowadzi Janowski (88 pkt.). Drugi jest Doyle (83 pkt.), a trzeci Dudek (80 pkt.). Dzięki świetnemu występowi w Malilli Lindgren wrócił do walki o medale. Szwed do lidera traci tylko dwanaście punktów. Czwarty z Polaków – Pawlicki – jest dwunasty. Do ósmego Vaculika (59 pkt) ma dziewięć punktów straty. W Szwecji ponownie nie wystartował Nicki Pedersen, z powodu kontuzji wycofał się też Greg Hancock. Amerykanina do zakończenia sezonu prawdopodobnie zmusi uraz barku.

Czy Maciej Janowski zostanie mistrzem świata?
Czy Maciej Janowski zostanie mistrzem świata?
  • 84.7%Tak
  • 15.3%Nie

podobne informacje

Od zera do bohatera. Janowski wraca do gry o medale

"Magiczny pokaz żużla" – media o zwycięstwie Janowskiego

Polak mistrzem świata? "Brakuje nam zbójów"

Husaria rusza do boju. Zmarzlik szybki przed Grand Prix