16.
Martin Smolinski
1

Kapitalna szarża Zmarzlika! Wygrał Grand Prix Szwecji

Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Szwecji na żużlu. Wyprzedził na ostatnim łuku Antonio Lindbaecka. Trzeci był Fredrik Lindgren, a czwarty Maciej Janowski, który został liderem klasyfikacji generalnej cyklu.
Bartosz Zmarzlik (kask niebieski) (fot. PAP)

Tak relacjonowaliśmy GP Szwecji

BOHATER – BARTOSZ ZMARZLIK
W rundzie zasadniczej jechał ze zmiennym szczęściem. Wywalczył dziesięć punktów i awansował do półfinału. W nim toczył zacięte pojedynki z Taiem Woffindenem i Piotrem Pawlickim. Wyszedł z nich zwycięsko. Przed finałem nie miał komfortu wyboru pola startowego. Zostało mu nie najlepsze – czwarte. Po niezłym starcie był drugi. Przez cztery okrążenia nękał Antonio Lindbaecka i dopiął swego. Na ostatnim łuku w fantastycznym stylu ograł bardzo szybkiego tego dnia Szweda. W 2011 roku podobnym atakiem popisał się Jarosław Hampel. Gorzowianin pięknie nawiązał do tamtego wyczynu.

ZAWÓD – JASON DOYLE
Australijczyk pogubił się w sobotniej rundzie. Nie przypominał zawodnika, który w poprzednich turniejach wychodził nawet z najtrudniejszych opresji. Do dorobku dopisał tylko pięć punktów i nie jest już liderem cyklu. Z Malilli wyjechał bez zwycięstwa.

Magiczna metamorfoza Janowskiego

KLUCZOWE MOMENTY:
Bieg 6: Bardzo szybki Maciej Janowski, który po starcie zmieścił się między Matejem Zagarem a Peterem Kildemandem. Pewna wygrana. Kolejny słaby wyścig Doyle'a.
Bieg 7: Polski dublet. Wygrał Piotr Pawlicki, a za jego plecami przyjechał Dudek. O punkt walczyli Niels Kristian Iversen i Linus Sundstroem. Trzeci minął linię mety Duńczyk.
Bieg 9: Drugie zwycięstwo Janowskiego. Na dystansie Sundstroem spadł z drugiej na czwartą pozycję.
Bieg 10: Zła sytuacja Doyle'a. Znów przyjechał trzeci i musiał dwa razy zwyciężyć, żeby znaleźć się w półfinale. Wygrał Emil Sajfutdinow przed Iversenem.
Bieg 12: Trzy punkty Fredrika Lindgrena. Patryk Dudek spadł z drugiej pozycji na koniec stawki.
Bieg 13: Dudek minięty na dystansie przez Lindbaecka i Sajfutdinowa. Przywiózł tylko punkt. Będzie trudno o półfinał.
Bieg 14: Tylko punkt Doyle'a. Wiadomo, że nie awansuje do półfinału. Prawdopodobnie straci też pozycję lidera cyklu Grand Prix. Pewnie wygrał Woffinden!
Bieg 16: Fantastyczna walka między Zmarzlikiem a Janowskim o dwa punkty. Zwycięsko wyszedł z niej ten drugi. Wszystko toczyło się za plecami Lindgrena, który zdobył kolejną "trójkę".
Bieg 17: 14 pkt. Lindbaecka w fazie zasadniczej zawodów. Tym razem pokonał Woffindena, Zagara i Iversena.
Bieg 18: Zmarzlik prowadził od startu do mety, drugi był Doyle. O trzecim miejscu musiało rozstrzygnąć kilka powtórek, bo Holder i Dudek wpadli na metę niemal równocześnie. Ostatecznie punkt dla Australijczyka.
Bieg 19: Niesamowita akcja Janowskiego, który po przegranym starcie "przyciął" do krawężnika i już na drugim łuku był pierwszy. Ostatni do mety przyjechał Piotr Pawlicki.
I półfinał: Fantastyczna walka Janowskiego z Sajfutdinowem. Polak odbił drugą pozycję i pojedzie w finale. Niesamowity Lindbaeck wygrał z łatwością.
II półfinał: Zmarzlik najpierw toczył zacięty pojedynek z Pawlickim, a później z Woffindenem. Polak wyszedł z nich zwycięsko i wszedł do finału. Zwycięstwo nieuchwytnego Lindgrena.
Finał: Fantastyczna szarża Zmarzlika! Polak na ostatnim łuku wyprzedził Lindbaecka i wygrał Grand Prix Szwecji. Niestety, po przegranym pierwszym łuku, walki nie nawiązał Janowski. Trzeci był Lindgren.

SYTUACJA W KLASYFIKACJI GENERALNEJ:
W klasyfikacji generalnej prowadzi Janowski (88 pkt.). Drugi jest Doyle (83 pkt.), a trzeci Dudek (80 pkt.). Dzięki świetnemu występowi w Malilli Lindgren wrócił do walki o medale. Szwed do lidera traci tylko dwanaście punktów. Czwarty z Polaków – Pawlicki – jest dwunasty. Do ósmego Vaculika (59 pkt) ma dziewięć punktów straty. W Szwecji ponownie nie wystartował Nicki Pedersen, z powodu kontuzji wycofał się też Greg Hancock. Amerykanina do zakończenia sezonu prawdopodobnie zmusi uraz barku.

Czy Maciej Janowski zostanie mistrzem świata?