tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Ranking FIFA: Polska wskoczy na podium?

W sierpniowym rankingu FIFA reprezentacja Polski awansowała na rekordowe 5. miejsce. Ale być może na tym nasza wspinaczka wcale się nie zakończy! Drużyna Adama Nawałki ma spore szanse, aby znaleźć się nawet na podium. Nie wszystko jednak zależy od nas...
Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

W ostatnim zestawieniu wyprzedziliśmy Portugalię, która straciła punkty za mecze rozgrywane w poprzednich latach. Obecnie wyprzedzają nas jedynie cztery zespoły – Brazylia (lider), Niemcy, Argentyna i Szwajcaria. We wrześniu biało-czerwoni zagrają dwa spotkania eliminacji mistrzostw świata: z Danią (1 września) i z Kazachstanem (4 września). Po nich nasza pozycja może się zmienić. Oto możliwe warianty.

Adam Nawałka (fot. Getty Images) Scenariusz pierwszy – 3. miejsce:

W dwóch spotkaniach eliminacji zdobywamy sześć punktów, co automatycznie gwarantuje nam miejsce w czołowej piątce rankingu. Wpadki zaliczają natomiast Portugalia (mecze z Wyspami Owczymi i Węgrami) oraz Argentyna (starcia z Urugwajem i Wenezuelą). Dzięki temu awansujemy na 3. pozycję.

Na podium możemy znaleźć się również w przypadku straty punktów z Kazachami lub zwycięstwa w tym spotkaniu, przy remisie z Danią. Jednak to sytuacja bardzo mało prawdopodobna, bo Portugalczycy i Argentyńczycy musieliby wtedy nie wygrać żadnego ze swoich meczów.

Scenariusz drugi – 4. lub 5. miejsce:

Dwie wygrane gwarantują nam, że nie wypadniemy z pierwszej piątki. Każde potknięcie nie może nam tego zapewnić. W tej sytuacji znów musielibyśmy liczyć na słabsze wyniki innych reprezentacji.

Poza wspomnianymi wcześniej Portugalczykami i Argentyńczykami, ważne byłby również wyniki Chilijczyków, Kolumbijczyków, Francuzów, Belgów i Hiszpanów. Utrzymanie piątej lokaty, bez oglądania się na rywali, daje nam co najmniej wygrana z Danią i remis z Kazachstanem.

Piłkarze reprezentacji Polski (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski) Scenariusz trzeci – od 6. do 10. miejsca:

Szwajcarom trudno będzie utrzymać miejsce przed Polakami, bo wystarczy, że tylko zremisujemy z Kazachstanem i na pewno wyprzedzimy Helwetów. Słabsze wyniki naszej drużyny to jednak cała gama możliwości awansu pozostałych reprezentacji.

Kombinacji jest bardzo dużo, ale nie trudno sobie wyobrazić, że swoje mecze wygrają Francuzi (z Holandią i Luksemburgiem), Belgowie (z Gibraltarem lub Grecją), czy nawet Kolumbia (z Wenezuelą i Brazylią). Wtedy znajdziemy się w dolnych rejonach czołowej dziesiątki.

Scenariusz czwarty – 11. miejsce:

To wariant najbardziej pesymistyczny. Porażki w obu wrześniowych meczach skomplikowałyby nie tylko nasza sytuację w eliminacjach do mundialu. W rankingu FIFA przed nami znalazłyby się na pewno Argentyna, Portugalia, Szwajcaria i Chile (oraz Brazylia i Niemcy, których wyprzedzić nie możemy w żadnym scenariuszu).

Dobre wyniki, niekonieczne zwycięskie, Kolumbii, Francji, Belgii oraz Hiszpanii, mogą zepchnąć nas nawet na 11. pozycję, co oznaczałoby, że prawdopodobnie nie mielibyśmy już szans na pierwszy koszyk w losowaniu grup finałów mistrzostw świata. Kolejny ranking FIFA zostanie opublikowany 14 września.

Ranking FIFA z 10 sierpnia 2017 roku:

(fot. FIFA.COM)
We wrześniowym rankingu FIFA Polska...
We wrześniowym rankingu FIFA Polska...
  • 35.0%awansuje na 3. miejsce
  • 57.3%zajmie miejsce 4. lub 5.
  • 4.8%zajmie miejsce od 6. do 10.
  • 2.9%wypadnie z dziesiątki
5. miejsce w rankingu FIFA to niestety także presja

podobne informacje

Reprezentant Polski z kontuzją. Są nowe informacje

"Ekstraklasowcy" walczą o MŚ. "Nie widzę miejsca dla Peszki"

Udany rewanż siatkarzy. Kadra Heynena ograła Kanadę

Drobne problemy kadry. Urazy Glika, Pazdana i Mączyńskiego