tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mistrzostwa Europy w WKKW w TVP Sport i SPORT.TVP.PL

Od 17 sierpnia europejska czołówka jeźdźców i amazonek zawita do dolnośląskiego Strzegomia, gdzie powalczy o medale mistrzostw Europy we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Transmisje zawodów w TVP Sport, SPORT.TVP.PL oraz w aplikacji mobilnej.
Paweł Spisak (fot. Getty Images)

Udział w imprezie zapewnili sobie: mistrz kraju Paweł Spisak (JKS Dako-Galant Skibno) na Banderasie, Mariusz Kleniuk (KJ Hippologia) na klaczy Winona, Mateusz Kiempa (SCSJ Coval Biały Bór) z Grand Supreme, Michał Knap (ZKS Drzonków) dosiadający wałacha Bob the Builder i Paweł Warszawski (SJ Baborówko) z Fuksją.

Michael Jung (fot. Getty Images) Wśród liderów organizatorzy wymieniają mistrza olimpijskiego Niemca Michaela Junga, jego rodaczkę Ingrid Klimke, złotą medalistkę konkursu drużynowego pekińskich i londyńskich igrzysk, ósmego zawodnika światowego rankingu Brytyjczyka Olivera Townenda i Thomasa Carlile z Francji.

Spisak, jedyny polski jeździec, który startował w igrzyskach Rio de Janeiro, podkreślił, że nadchodzący czempionat to najważniejszy start sezonu, ale ciężko będzie walczyć o miejsce na podium. – Moim celem jest dobry występ, jednak bez oczekiwań medalowych. Po mocnych przygotowaniach jesteśmy z Banderasem w świetnej formie, ale nie mogę zapominać, że to młody koń. Póki co najważniejsze zatem pojechać na miarę jego aktualnych możliwości – zaznaczył Spisak.

Ingrid Klimke (fot. Getty Images) Pierwszym i dotychczas jedynym Polakiem, który stanął na najwyższym stopniu podium ME, był Marian Babirecki z koniem Volt. W 1965 roku w Moskwie po ujeżdżeniu plasował się dopiero na 14. pozycji, ale świetny kros i bezbłędny parkur zadecydowały ostatecznie o zwycięstwie.

Kolejny sukces nadszedł w 1981 roku, kiedy to biało-czerwoni wywalczyli brązowy medal w klasyfikacji drużynowej. Zapracowali na to osiągnięcie Mirosław Szłapka na Erywaniu (indywidualnie był piąty), Jan Lipczyński na Elektronie, Krzysztof Rafalak na Dajaku oraz Mirosław Ślusarczyk na Ekranie.

Początki Strzegomia sięgają X wieku. Od lat znany jest jako granitowa stolica Polski, wielki ośrodek kamieniarski z kopalniami. Posłużył on np. do budowy Dworca Centralnego w Warszawie, Placu Katedralnego w Kolonii oraz Pałacu Sprawiedliwości w Hadze.

Plan transmisji ME w TVP Sport i SPORT.TVP.PL:

DATA KONKURENCJE GODZINA
17 sierpnia (czwartek) Ujeżdżenie (grupa 1) 13:50
18 sierpnia (piątek) Ujeżdżenie (grupa 4) 13:50
19 sierpnia (sobota) Cross-country 10:55
20 sierpnia (niedziela) Skoki (grupa 1) 11:10
20 sierpnia (niedziela) Skoki (grupa 2) 14:10

podobne informacje

ME w WKKW: Hoy z rekordem, Spisak najlepszy z Polaków

Czas na mistrzostwa Europy WKKW w Strzegomiu

Rekordowa liczba zgłoszeń do udziału w Mistrzostwach Europy w WKKW