tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Chorąży Tonga spróbuje sił... na zimowych igrzyskach

Taekwondzista Pita Taufatofua, który stał się jednym z najpopularniejszych sportowców letniej olimpiady w 2016 roku jako chorąży ekipy Tonga, przygotowuje się do walki o udział w... zimowych igrzyskach w Pjongczangu. Według portalu ESPN chce wystartować... w biegach narciarskich.
Pita Taufatofua (fot. Getty)

W zupełnie nowej i egzotycznej dla niego dyscyplinie zadebiutował podczas tegorocznych mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w fińskim Lahti. Nadal trenuje jednak taekwondo z myślą o zakwalifikowaniu się do igrzysk w Tokio w 2020 roku.

Pita Taufatofua (fot. Getty) 33-letni Taufatofua nie zraża się trudnościami, które towarzyszą przygotowaniom do startu w Korei Południowej i faktem, że podczas zawodów w Lahti przybiegł na metę 1,6-kilometrowej trasy o dwie i pół minuty za zwycięzcą.

Prawdziwym i wielkim wyzwaniem jest to, jeśli próbujesz zrobić coś, co teoretycznie przekracza twoje możliwości. Dlatego właśnie podjąłem się tego wyzwania. Mamy federację narciarską, którą tworzę z kilkoma osobami – powiedział.

Tongijczyk wystąpił w Rio de Janeiro podczas ceremonii otwarcia igrzysk w narodowym stroju (ta'ovala), bez koszulki i nasmarowany olejem kokosowym. Wzbudził mnóstwo pozytywnych emocji kibiców, a szczególnie fanek, które przesyłały mu nawet propozycje matrymonialne. W rywalizacji sportowej nie powiodło mu się jednak, gdyż przegrał swoją pierwszą walkę z Irańczykiem Sajjadem Mardanim (1:16).

Jedynym medalistą igrzysk w historii Tonga jest bokser Paea Wolfgramm, wicemistrz olimpijski w wadze superciężkiej z Atlanty z 1996 roku. Taufatofua miał wówczas 12 lat i występ rodaka spowodował, że jego marzeniem stał się występ na igrzyskach.

Tonga w historii zimowych igrzysk reprezentował tylko jeden sportowiec. W 2014 roku w saneczkarstwie wystąpił Bruno Banani. Zajął 32. miejsce na 39 startujących.

podobne informacje

Chorąży Tonga nie był ostatni. "Czas na cieplejsze sporty"

Taekwondzista z Tonga wystartuje na IO 2018

Słynny chorąży pobiegł w... mistrzostwach Polski. "Musiałem szukać narty"

Pjongczang: chorąży Tonga zbiera pieniądze na narty