tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Beskidów: 86 zawodników na starcie

86 zawodników z 18 państw ma wystartować w rozpoczynającym się w piątek Pucharze Beskidów w skokach narciarskich. Zawody w Szczyrku Skalitem, Wiśle Malince i Frensztacie (Czechy) rozegrane zostaną w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego.
Klemens Murańka (fot. Getty)

Skoczkowie rozpoczną zmagania w piątek na skoczni HS 106 w Szczyrku Skalitem. Drugi konkurs rozegrany zostanie następnego dnia na skoczni HS 132 w Wiśle Malince. Finał odbędzie się w niedzielę na obiekcie HS 106 w Frensztacie.

Jak poinformował wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego Andrzej Wąsowicz, zgłosili się zawodnicy nie tylko z Europy ale także z Korei Południowej czy tak "egzotyczni" w tej dyscyplinie sportu jak z Turcji. Mimo dużej ilości zgłoszeń nie będą przeprowadzane kwalifikacje. – Czy zaskoczyła nas taka ilość zgłoszeń? Ja mam świadomość, że muszę ich wszystkich gdzieś zakwaterować, a nasze beskidzkie kurorty są zapełnione turystami. Był problem ze znalezieniem miejsc noclegowych, ale udało się ten problem rozwiązać. Cześć ekip już dojechała – powiedział Wąsowicz.

W konkursach rozgrywanych w Polsce będzie mogło wystartować 11 biało-czerwonych. PZN poinformował, że będą to: Krzysztof Biegun, Stanisław Biela, Łukasz Bukowski, Bartosz Czyż, Bartłomiej Kłusek, Krzysztof Miętus, Klemens Murańka, Przemysław Kantyka, Paweł Wąsek, Jan Ziobro i Aleksander Zniszczoł.

Wstęp dla kibiców na zawody będzie bezpłatny. Jak wyjaśnił Wąsowicz, ma to pomóc w promocji skoków narciarskich, jak i Pucharu Beskidów.

Puchar Beskidów organizowany był w latach 1958-1989 pod auspicjami FIS. Jak przypomniała Anna Karczewska z PZN, pierwszym zwycięzcą turnieju został Władysław Tajner. Obok niego na podium stanęli Stefan Przybyła i Andrzej Gąsienica-Daniel. Zawody odbywały się na skoczni normalnej Skalite w Szczyrku, a także na obiekcie dużym w Wiśle Malince. Po raz ostatni w Pucharze Beskidów rywalizowano w 1989 r. Najlepszy był Jan Kowal, który w klasyfikacji generalnej turnieju wyprzedził obecnego trenera polskich skoczków Stefana Horngachera.

Po 28 latach skoczkowie znów będą rywalizowali o Puchar Beskidów, ale w zmienionej formule - nie zimą, jak wcześniej. Zawody rozegrane zostaną latem i będą zaliczane do klasyfikacji generalnej Letniego Pucharu Kontynentalnego. Dodatkowo do Szczyrku i Wisły dołączył Frensztat w Czechach.

Tegoroczny cykl zawodów LPK odejmuje 13 konkursów. Zmagania zainaugurowała rywalizacja w Kranju w Słowenii, gdzie w obu konkursach zwyciężył Murańka. Polak z kompletem 200 pkt. przewodzi klasyfikacji generalnej. Kolejne zawody odbędą się w Szczyrku. Cykl zakończą 30 września i 1 października zawody w Klingenthal w Niemczech.

Program Pucharu Beskidów:

Piątek, 18 sierpnia - Szczyrk
14.00 - oficjalny trening
15.30 - seria próbna
17.00 - pierwsza seria konkursowa

Sobota, 19 sierpnia - Wisła
16.00 - oficjalny trening
17.30 - seria próbna
19.00 - pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 20 sierpnia - Frensztat
11.30 - oficjalny trening
12.30 - seria próbna

Piotr Żyła: teraz ja mam urlop
Kamil Stoch: jesteśmy mocną drużyną