tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Legia Warszawa ukarana przez UEFA za mecz z Astaną

UEFA nałożyła na Legię Warszawa karę w wysokości 35 tysięcy euro za nieprawidłowości podczas rewanżowego meczu 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów z FK Astana. Legioniści mają prawa odwołać się od tej decyzji.
Oprawa meczowa kibiców Legii Warszawa (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

"Kara 35 tys. euro. Wygląda na to, że kara (recydywa) tylko za niedrożne przejścia" – poinformował Mioduski na Twitterze.

Piłkarze Legii po Astanie: wstyd to za duże słowo Europejska Unia Piłkarska (UEFA) prowadziła również postępowanie w sprawie niedozwolonej oprawy w trakcie spotkania z kazachskim zespołem. Podczas meczu rewanżowego 3. rundy eliminacji Ligi Mistrzów na jednej z trybun przy Łazienkowskiej kibice Legii wywiesili ogromny transparent z napisem: "W czasie Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi, tysiące z nich były dziećmi". Napis został zilustrowany obrazem dziecka (w czapce z biało-czerwoną flagą) z pistoletem przystawionym mu do głowy przez żołnierza w niemieckim mundurze.

Zgodnie z przepisami UEFA na stadionie – w trakcie meczów pod egidą tej organizacji – nie mogą być prezentowane hasła, które nie mają związku z wydarzeniem sportowym. 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypadła dzień przed spotkaniem, uczczono także kartoniadą w narodowych barwach i napisem "1944", minutą ciszy, krótkim wyciem syren i chóralnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego.

Czerwiński po Legia – Astana: daliśmy z siebie tyle, ile mogliśmy... Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji stołeczny klub zapowiedział, że będzie się odwoływał od decyzji o ewentualnej karze. "Klub przedstawił UEFA obszerne stanowisko odnośnie zaprezentowanej przed tym meczem oprawy, odnosząc się zarówno do kwestii formalno-prawnych, jak również do kontekstu historycznego i corocznych obchodów Powstania Warszawskiego. Podkreślamy, że w przypadku ewentualnej decyzji UEFA o ukaraniu klubu za zaprezentowaną przez kibiców oprawę, nie będzie ona ostateczna. Legia Warszawa niezwłocznie rozpocznie procedurę odwoławczą, która potrwa co najmniej kilkanaście dni" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym na stronie mistrzów Polski.

W zagranicznych mediach przypominano m.in., że kibice stołecznej drużyny w przeszłości byli autorami kontrowersyjnych opraw. Prawie trzy lata temu wywiesili transparent, na którym UEFA porównano do świni w garniturze i podpisano, że "futbol nie ma znaczenia, liczą się pieniądze". Była to reakcja fanów warszawskiego zespołu na walkower w meczu z Celtikiem Glasgow, co oznaczało wykluczenie Legii z rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2014/15.

Legia – FK Astana: minuta ciszy i specjalna oprawa w rocznicę Powstania Warszawskiego
Liga Mistrzów nie dla Legii. Zobacz skrót meczu [WIDEO]

podobne informacje

El. LM: Legia Warszawa poznała pierwszego rywala

El. LM: Legia Warszawa pozna pierwszego rywala

CLJ: Legia i Cracovia bliżej finału rozgrywek

CLJ: Legia z Lechem ponownie o finał [TRANSMISJA]