tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Co nowego czeka sędziów w Bundeslidze w sezonie 2017/18?

Od zakończenia ubiegłego sezonu w Niemczech minęły trzy miesiące. Niektóre kluby zdołały przebudować kadry, zmienić trenera i wyznaczyć sobie nowe cele. Dla władz Bundesligi był to również czas wytężonej pracy. Przygotowano kilka zmian w pracy sędziów.
Robert Lewandowski i Marco Firtz (fot. Getty Images)

Lewandowski zaczyna ligę, Bayern z Bayerem na start

Kobieta w gronie arbitrów

To pierwszy taki przypadek w historii Bundesligi. Od tego sezonu wśród sędziów wyznaczonych do prowadzenia spotkań znalazła się Bibiana Steinhaus. 38-latka na co dzień jest policjantką, a prywatnie... partnerką Howarda Webba.

Żartowniś Ribery. Przed golem... rozwiązał sędzi buta! Dla każdego sędziego – bez względu na to czy to mężczyzna, czy kobieta – wielkim celem jest gwizdanie podczas spotkań Bundesligi. Pracowałam na to bardzo ciężko i miałam kilka przeszkód na drodze, więc jestem zadowolona, że zyskałam aprobatę komisji sędziowskiej – powiedziała tuż po tym, gdy dowiedziała się o nominacji.

Debiut ma już za sobą. Przed kilkoma dniami sędziowała mecz Pucharu Niemiec pomiędzy Chemnitzer FC a Bayernem Monachium i zebrała bardzo dobre recenzje. Prasa określiła jej występ jako "bezbłędny".

Czas na weryfikację. Jak wzmacniały się kluby Bundesligi?

Sędzia stosujący VAR (fot. Getty Images) VAR pomoże sędziom

Podobnie jak w Ekstraklasie, tak i w Bundeslidze, w tym sezonie sędziom pomoże system powtórek VAR. Generalną próbę Niemcy mają już za sobą – miała miejsce w meczu o Superpuchar Niemiec pomiędzy Borussią Dortmund a Bayernem Monachium.

VAR nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów, a tylko czymś, co może w tym pomóc. Apeluję, by mimo wszystko nie podchodzić tak krytycznie do pracy sędziów, bo współpraca z tym systemem również wymaga czasu i nauki – powiedział jeden z sędziów, Felix Zwayer.

Lepsze zarobki

Dla sędziów ten sezon będzie o tyle lepszy, że oprócz pomocy ze strony VAR-u, wzrosną także ich zarobki. Za mecz otrzymają już nie 3800, a 5000 euro.

Zestawiając te zarobki z innymi zawodami w kraju, to rzeczywiście mówimy o dużych pieniądzach. Musimy jednak pamiętać z jak wielką odpowiedzialnością łączy się praca arbitra i jak wielką presją jest obarczona – tłumaczyli przedstawiciele związku.

Puchar Niemiec, 1. runda: Chemnitzer – Bayern Monachium (skrót)
Puchar Niemiec, Hansa – Hertha 0:1: gol Weisera
Puchar Niemiec, Hansa – Hertha 0:2: gol Ibisevicia

podobne informacje

Problemów Vidala ciąg dalszy. Chilijczyk stanie przed sądem

HSV spadł, kibice zostali. Duże zainteresowanie biletami

Wietrzenie szatni. Hiszpanie na wylocie z Bayernu

Bundesliga: Eintracht znalazł następcę Niko Kovaca