tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"To był magnes". Powrócą mecze lekkoatletyczne?

Dwie godziny rywalizacji w dziewięciu konkurencjach na stadionie olimpijskim w Londynie – tak ma wyglądać lekkoatletyczny mecz Brytyjczyków z Amerykanami, który zaplanowano na 2018 rok. – To odpowiedni grunt, aby przetestować tę interesującą formułę w dzisiejszym świecie – zauważa Marek Plawgo, medalista mistrzostw świata i Europy, a dziś ekspert TVP.
Polki po wywalczeniu brązu MŚ w Londynie (fot. Getty)

MŚ: Polacy zarobili w Londynie ponad 1,2 miliona złotych


Na Wyspach postanowili kuć żelazo póki gorące. Nawet poranne sesje niedawnych mistrzostw świata cieszyły się popularnością. Stąd pomysł, aby powrócić do formuły meczu lekkoatletycznego, nazwanego po prostu "The Meet". Data "Spotkania" (tak należy tłumaczyć nazwę) nie jest na razie znana, ale najważniejsze, że federacje osiągnęły porozumienie. – To będzie coś fantastycznego. Mamy najlepszych fanów na świecie, którzy będą wspierać zespół – przewiduje Mo Farah, a wtóruje mu gwiazda rywali Allyson Felix: – ci ludzie kochają naszą dyscyplinę. Będzie wspaniale. Nie mogę się doczekać.

Brązowe medalistki: kto nie ryzykuje, nie pije szampana "My kontra oni"

Przez lata mecze lekkoatletyczne były solą lekkiej atletyki. – Pamiętajmy, że do 1983 roku nie było mistrzostw świata. Rywalizowano więc na igrzyskach, w mistrzostwach Europy i właśnie w meczach. To był magnes! Rywalizacja "my kontra oni" przyciągała kibiców – analizuje Plawgo, którego kariera przypadła głównie na pierwszą dekadę XXI wieku. Wówczas, podobnie jak dziś, lwią część startów zajmowały mityngi. – Efekt? Niby mamy tam Polaków, ale startują w obrandowanych strojach. To nie przyciąga tak bardzo uwagi. Przy telewizorach zostają tylko najwięksi fani... – zaznacza.

Czy istnieje szansa, że londyńskie "spotkanie" nie okaże się jednorazowym? – Ważne, aby rywalizacja stała się produktem telewizyjnym. To musi być pigułka. Lekka atletyka powyżej dwóch godzin jest ciężka do sprzedania w mediach – przyznaje Plawgo, który wróży, że w obecnym kalendarzu startów znalazłoby się miejsce na mecze reprezentacji. – Wszystko uzależnione jest od pieniędzy. Sport jest przecież zupełnie komercyjny. Najlepsi zawodnicy starannie dobierają występy. Jeśli otrzymaliby odpowiednie pieniądze, to z pewnością byliby zainteresowani.

Anita Włodarczyk: wakacje? Japonia i spotkanie z koleżankami z akademika Polska kontra Wielka Brytania?

Sierpniowy czempionat podsycił zainteresowanie królową sportu nie tylko na Wyspach, ale także w Polsce. Biało-czerwoni zdobyli najwięcej medali spośród europejskich nacji, a jeszcze w czerwcu wywalczyli srebro Drużynowych Mistrzostw Europy, imprezy, której formuła przypomina lekkoatletyczny "wielomecz". – Mamy szeroką, mocną kadrę. Wielu świetnych zawodników – twierdzi Plawgo i wskazuje idealnego rywala: – Brytyjczycy! To byłby zacięty mecz. Pewnie mielibyśmy przewagę w konkurencjach technicznych, oni w biegowych – zakłada.

Polska może dziś mierzyć się z każdym, a na pewno z każdym w Europie. Obawiałbym się jedynie walki z Amerykanami. Byłoby zbyt ciężko, bo w USA są wielkie rezerwy, które zaprocentowałyby choćby w konkurencjach biegowych. Byłoby zbyt jednostronnie – podkreśla Plawgo.

Zagadką pozostaje dobór konkurencji "spotkania" Brytyjczyków z Amerykanami. Wiadomo jedynie, że będzie ich dziewięć. – Najsprawiedliwiej byłoby, gdyby każda ze stron wybierała na przemian jedną. Drugie rozwiązanie to opracowanie uniwersalnej formuły. Ważne, aby zawody nie trwały jednak za długo. Jeśli projekt się przyjmie, może podobny uda się zrealizować w Polsce – zastanawia się Plawgo. Idealna okazja nadarzałaby się z kolei w 2018 roku - wówczas minie sześćdziesiąt lat od legendarnego meczu z USA na Stadionie X-lecia. Rywalizacji, którą przybliżył w programie "Sportowy Wieczór" Przemysław Babiarz, również przywołując pomysł lekkoatletycznego meczu... (wideo poniżej).

Czy powrót do meczów lekkoatletycznych jest dobrym pomysłem?
Czy powrót do meczów lekkoatletycznych jest dobrym pomysłem?
  • 94.0%Tak
  • 6.0%Nie
Rewanż z Niemcami? Lepszy byłby wielomecz
Piękne chwile biało-czerwonych w Londynie. Przeżyjmy to jeszcze raz!
Kszczot: zdarza się, że wymiotuję ze zmęczenia
Brązowy medal polskiej sztafety kobiet 4x400 metrów!
MŚ w Londynie: złota próba Pawła Fajdka

najpopularniejsze

Mundial 2018. Bezbłędny Granqvist. Szwecja lepsza od Korei

Mundial 2018. Obywatel Kane ratuje Anglików

Mundial 2018. Efektowna wygrana Belgii. Dwa gole Lukaku

Mundial 2018. Niemcy – Meksyk 0:1: gol Hirvinga Lozano

Mundial 2018. Brazylia – Szwajcaria 1:0: gol Philippe Coutinho