tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Diamentowa Liga: zwycięstwa Fajdka i Fiodorow

Mistrz świata Paweł Fajdek (Agros Zamość) i Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań) zwyciężyli w konkursie rzutu młotem mityngu Diamentowej Ligi. Ich konkurencja nie jest wliczana do cyklu, a w Birmingham rozegrano ją pokazowo.
Paweł Fajdek (fot. Getty Images)

"TO BYŁ MAGNES". POWRÓCĄ MECZE LEKKOATLETYCZNE?

Fajdek miał mierzone tylko dwie z sześciu prób. W najdalszej – szóstej – uzyskał 78,51 m. Wygrał z Brytyjczykiem Nickiem Millerem – 71,69 i Niemcem Johannesem Bichlerem – 70,06.

To świetne, że nareszcie mogliśmy być częścią Diamentowej Lidze. Bardzo mi się podobało. Teraz czas na Uniwersjadę, więc nadal mam parę rzeczy do zrobienia – powiedział.

W rywalizacji kobiet najlepsza była szósta zawodniczka MŚ Fiodorow. Zwycięstwo dał jej już pierwszy rzut w konkursie na odległość 71,14 m. Okazała się lepsza od Brytyjki Sophie Hitchon – 70,96 i Niemki Carolin Paesler – 65,97.

Cieszę się, że miałam okazję tu wystąpić. Mamy już końcówkę sezonu, więc każdy start jest teraz dobrą zabawą. Muszę jeszcze na te kilka występów maksymalnie się skupić – zaznaczyła Fiodorow.

Na 800 m drugi był Adam Kszczot (1:45.28), a Marcin Lewandowski trzeci (1:45.33, najlepszy wynik w sezonie). Wygrał Nijel Amos z Botswany (1:44.50). Polacy tradycyjnie czekali na końcówkę. Lewandowski pobiegł odważniej od Kszczota i na ostatnią prostą wychodził na trzeciej pozycji. Wicemistrz świata musiał przebijać się niemal z końca i wyprzedził rodaka na ostatnich metrach. Obaj zakwalifikowali się do finału Diamentowej Ligi.

Dobrze Wielkiej Brytanii w tym sezonie nie będzie wspominać Sylwester Bednarek (RKS Łódź). Halowy mistrz Europy w skoku wzwyż nie zaliczył wysokości 2.24 i został sklasyfikowany wynikiem 2.20 na szóstej pozycji. Klasę potwierdził Katarczyk Mutaz Essa Barshim. Trenowany przez Stanisława Szczyrbę mistrz świata uzyskał 2.40, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie.

Piąta w trójskoku była Anna Jagaciak-Michalska (AZS OŚ Poznań) – 14.02. Najdalej wylądowała Kolumbijka Caterine Ibarguen – 14.51. Szósta rywalizację na 1500 m ukończyła Angelika Cichocka (SKLA Sopot) – 4.03,18. Polka z pierwszego miejsca klasyfikacji generalnej awansowała do finału Diamentowej Ligi. W Birmingham na 12. miejscu finiszowała Sofia Ennaoui (MKL Szczecin) – 4.07,85. A wygrała Etiopka Dawit Seyaum – 4.01,36.

Dwóch reprezentantów Polski było także w konkursie kulomiotów. Lepiej spisał się Michał Haratyk (AZS AWF Kraków), który pchnął 21.01 i zajął piątą pozycję. Dziewiąty był Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno) – 19.99. Wygrał Nowozelandczyk Tomas Walsh – 21.83. Z biało-czerwonych w finałowej rozgrywce kibice zobaczą Bukowieckiego, a nie Haratyka, dla którego był to w tym sezonie pierwszy start w Diamentowej Lidze.

Miejscowi kibice najbardziej czekali na kończący mityng bieg na 3000 m. Było to pożegnanie Mo Faraha z lekkoatletyczną bieżnią. Mistrz świata na 10 000 m spełnił oczekiwania i triumfował czasem 7.38,64. Dziesiąty dobiegł Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów) – 8.11,51.

Piękne chwile biało-czerwonych w Londynie. Przeżyjmy to jeszcze raz!
Kszczot: zdarza się, że wymiotuję ze zmęczenia
MŚ: Lisek, Fajdek i inni... z przymrużeniem oka
Najważniejsze wydarzenia lekkoatletycznych MŚ w Londynie

podobne informacje

Deszczowy Memoriał Kusocińskiego. Wielkie gwiazdy i emocjonująca rywalizacja

Problemy lekkoatletów. "Przekreślam letnie starty"

Mityng w Osace: zwycięstwa Fajdka i Święty

Mityng w Kielcach: ośmioro Polaków z minimami na ME