tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Puchar Beskidów: wygrana Murańki

Klemens Murańka wygrał Puchar Beskidów w skokach narciarskich. Zawodnicy przez trzy dni rywalizowali w Szczyrku, Wiśle i Frensztacie (Czechy). Triumfator rywalizacji dwa razy zajął drugie miejsce, a na czeskim obiekcie był trzeci.
Klemens Murańka (fot. PAP)

LETNIA GP: ZNAMY SKŁAD REPREZENTACJI NA HAKUBĘ

Jak poinformowała Anna Karczewska z Polskiego Związku Narciarskiego, drugie i trzecie miejsca w Pucharze Beskidów zajęli Słoweńcy Miran Zupancic oraz Ziga Jelar. Wszystkie konkursy zostały rozegrane w ramach Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Skoczkowie rozpoczęli zmagania w piątek na skoczni HS 106 w Szczyrku Skalitem. Zwyciężył Aleksander Zniszczoł (skoki na odległość 99 i 100,5 m – 250,8 pkt) przed Murańką (97,5 i 101 – 250,3). Trzeci był Zupancic (247,8). Wspomniany Słoweniec był najlepszy w drugiej odsłonie Pucharu Beskidów, która odbyła się dzień później na skoczni HS 132 w Wiśle Malince. Oddał skoki konkursowe na odległość 127 i 130,5 m (279,9 pkt). W tym przypadku Murańka zdobył 278,7 pkt (128 i 130,5), a trzeci był Włoch Alex Insam (273 pkt).

Finał odbył się w niedzielę na obiekcie HS 106 w Frensztacie. Zwyciężył Maximialian Steiner (Austria – 245,4), drugi był Andreas Schuler (Szwajcaria – 244,1), a trzeci Murańka. Zawodnik TS Wisła Zakopane skoczył 99 i 98 m, zgromadził 240,3 pkt.

Puchar Beskidów został reaktywowany po dłuższym czasie. Był organizowany w latach 1958-1989 pod auspicjami FIS. Pierwszym zwycięzcą turnieju został Władysław Tajner. Obok niego na podium stanęli Stefan Przybyła i Andrzej Gąsienica-Daniel. Zawody odbywały się na skoczni normalnej Skalite w Szczyrku, a także na obiekcie dużym w Wiśle Malince.

Po raz ostatni w Pucharze Beskidów rywalizowano w 1989 r. Po 28 latach skoczkowie znów rywalizowali o to trofeum, ale w zmienionej formule – nie zimą, jak wcześniej. Dodatkowo do Szczyrku i Wisły dołączył Frensztat w Czechach.

Piotr Żyła: teraz ja mam urlop
Kamil Stoch: jesteśmy mocną drużyną
Dawid Kubacki: kibice dmuchali mi pod narty
Maciej Kot: to nie był łatwy konkurs

podobne informacje

Puchar Kontynentalny, Engelberg: słabiutkie skoki Polaków

PK w Engelbergu: Engelberg: Ammann bliżej wyjazdu na Turniej Czterech Skoczni

Puchar Świata: znamy skład Polaków na zawody w Wiśle

Druga kadra, skoków zadra. "Zawodnicy są rozklejeni"