ME w WKKW: złoto dla Klimke, Brytyjczycy najlepszą drużyną

Niemka Ingrid Klimke została w Strzegomiu mistrzynią Europy we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego. Najlepszy z biało-czerwonych Mariusz Kleniuk (KJ Hippologia) zajął 26. miejsce. W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajęła Wielka Brytania, a dziewiąte – Polska.
Ingrid Klimke na koniu Horseware Hale Bob Old (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

49-letnia Klimke, złota medalistka olimpijska drużynowego konkursu pekińskich i londyńskich igrzysk, srebrna z Rio de Janeiro, dosiadająca wałacha Horseware Hale Bob triumfowała sumą 30,30 pkt karnych. Córka utytułowanego dresażysty Reinera Klimke do tej pory sięgała głównie po krążki klasyfikacji zespołowej – w mistrzostwach świata w 2006 i 2014 roku oraz Europy w 2011, 2013 i 2015.

Święto jeździectwa w Strzegomiu. Za nami mistrzostwa Europy w WKKW (kronika) Uwielbiam walczyć dla drużyny, ale dziś przyszedł ten dzień, że po latach pracy to ja jestem pierwsza w klasyfikacji indywidualnej. Sukces w dużej mierze zawdzięczam Bobby'emu, który był tak łatwy do jazdy, tak chętny do współpracy, że cieszyłam się każdą z trzech prób – podkreśliła.

Srebro wywalczył jej rodak, mistrz olimpijski Michael Jung. Dosiadając karogniadej klaczy Fischerrocana Fst, występ na hipodromie w podstrzegomskiej Morawie, zakończył rezultatem 32,80. Trzecią pozycję zajęła, dosiadająca klaczy rasy KWPN o imieniu Bulana, Brytyjka Nicola Wilson – 35,50.

Walka o medale toczyła się do ostatniej przeszkody. Gospodarz toru przygotował bardzo emocjonujący parkur i po tym, jak w próbie ujeżdżenia zawodnicy musieli wykazać się gracją, w sobotę na crossie odwagą i walecznością, w niedzielę był czas na precyzję – podsumował dyrektor imprezy Marcin Konarski.

WKKW: Polacy tuż za podium ME Złoto konkursu drużynowego wywalczyła reprezentacja Wielkiej Brytanii, po srebro sięgnęli Niemcy, a po brąz Szwedzi. Polacy uplasowali się na dziewiątym miejscu. Szanse na wyższą pozycję utracili po tym, jak do finałowego konkursu skoków przez przeszkody nie został dopuszczony mistrz kraju Paweł Spisak (JKS Dako-Galant Skibno) – jego kasztanowaty wałach szlachetnej półkrwi Banderas nie przeszedł niedzielnej próby weterynaryjnej. Debiutujący w ME Kleniuk zakończył zawody wynikiem 85,10 pkt.

Liczyłem na granicę 20. miejsca, także efekt końcowy jest zgodny z oczekiwaniami. Klaczy Winona należą się teraz masaże i zasłużony odpoczynek aż do przyszłego sezonu. Ja wracam do pracy - mam w treningu dziewięć koni, a kolejny start już za tydzień w Racocie – poinformował.