tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dziś werdykt w sprawie Johaug. Co z igrzyskami?

We wtorek Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) wyda ostateczny werdykt w sprawie Therese Johaug. Jeżeli dyskwalifikacja za stosowanie dopingu zostanie wydłużona z trzynastu do szesnastu miesięcy, Norweżka nie będzie mogła wystąpić w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu.
Therese Johaug (fot. Getty)

Dopingowa sprawa Johaug ciągnie się od 16 września, gdy przedstawiciele norweskiej agencji antydopingowej (Antidoping Norge) pobrali od zawodniczki probki moczu i krwi. 4 października biegaczkę poinformowano o tym, że w jej organizmie wykryto zakazany clostebol, a 13 października tę informację przekazano mediom.

Najpierw Johaug została zawieszona na dwa miesiące, później zdyskwalifikowano ją na 14 miesięcy, ale ostatecznie karę skrócono o miesiąc.

Therese Johaug (fot. Getty) Dyskwalifikację liczono od 19 października (pierwsze zawieszenie), dlatego taki werdykt oznaczał, że dwukrotna triumfatorka Pucharu Świata będzie mogła wziąć udział już w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Kuusamo.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) uznali jednak, że kara jest zbyt lagodna, dlatego zaskarżyli ją do CAS. Termin ogłoszenia wyroku był kilka razy przekładany, a ostatnio poinformowano, że Johaug pozna ostateczną decyzję 22 sierpnia.

KALENDARIUM SPRAWY THERESE JOHAUG:

4 września – właśnie wtedy, podczas zgrupowania we włoskim Livigno, lekarz norweskiej kadry – Fredrik Bendiksen – miał przynieść Johaug krem Torofodermin, mający wyleczyć poparzone usta. Biegaczka twierdzi, że od tamtego momentu stosowała go przez jedenaście dni.

16 września – do domu Johaug w Oslo przyjechali przedstawiciele norweskiej agencji antydopingowej (Antidoping Norge), by pobrać próbki krwi i moczu.

4 października – Johaug została poinformowana, że w jej organizmie wykryto zakazany clostebol, należący do grupy sterydów anabolicznych.

13 października – Johaug spotkała się z dziennikarzami. Biegaczka zapewniała, że nie wiedziała o zakazanych substancjach w kremie, który stosowała. Winę wziął na siebie lekarz kadry – Fredrik Bendiksen.

19 października – Antidoping Norge zawiesiła biegaczkę na dwa miesiące.

29 października – Johaug została zdyskwalifikowana przez Antidoping Norge na czternaście miesięcy.

10 lutego – norweska konfederacja sportu (Norges Idrettsforbund) skróciła karę do trzynastu miesięcy.

7 marca – Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) złożyła odwołanie od decyzji Norges Idrettsforbund do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

22 sierpnia – CAS zapowiedział, że tego dnia ogłosi decyzję. Johaug pozna werdykt kilka godzin przed tym, jak zostanie przekazany opinii publicznej.

DŁUGOŚĆ KARY A POWRÓT NA TRASY

Dziesięć miesięcy
Gdyby CAS skrócił karę o trzy miesiące lub więcej, wówczas, ze skutkiem natychmiastowym, dobiegłaby końca, dlatego, że dyskwalifikacja liczona jest od 19 października 2016 roku.

Dwanaście miesięcy
Gdyby taki był ostateczny wyrok, Johaug już teraz mogłaby wrócić do treningów z reprezentacją, bo według przepisów jest to mozliwe dwa miesiące przed upływem kary. Mogłaby też wystąpić w przedsezonowych zawodach FIS w Beitostolen.

Trzynaście miesięcy
Jeśli CAS utrzyma karę nałożoną przez Norges Idrettsforbund, Johaug będzie mogła wystąpić w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Kussamo (24 listopada).

Czternaście miesięcy
Gdyby karę wydłużono o miesiąc, wówczas biegaczka do rywalizacji w PŚ będzie mogła wrócić 30 grudnia, gdy rozpocznie się Tour de Ski.

Piętnaście miesięcy
To olimpijska "granica". Jeśli Johaug otrzyma taką karę, przed igrzyskami będzie mogła rywalizować podczas dwóch pucharowych weekendów – w Planicy (20-21 stycznia) i Seefeld (27-28 stycznia). Z kolei 28 stycznia mija ostateczny termin zgłoszeń do igrzysk.

Szesnaście miesięcy
W takim przypadku dyskwalifikacja upłynie 18 lutego, czyli w trakcie igrzysk. – Jeśli dostanę szesnaście miesięcy, igrzyska pójdą z dymem – podsumowała Johaug.

Czy Therese Johaug powinna otrzymać szansę występu w igrzyskach?
Czy Therese Johaug powinna otrzymać szansę występu w igrzyskach?
  • 23.2%Tak
  • 76.8%Nie

najpopularniejsze

Mundial 2018: grupa E, Serbia – Szwajcaria (skrót)

Mundial 2018. Nigeria – Islandia 2:0: drugie trafienie Ahmeda Musy

Mundial 2018. Serbia – Szwajcaria 1:1: gol Granita Xhaki

Mundial 2018: grupa E, Brazylia – Kostaryka (skrót)

Mundial 2018. Rzut karny... odwołany przez VAR!