tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Surowy wyrok CAS. Igrzyska bez Therese Johaug!

Therese Johaug nie wystąpi w igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie (CAS) podwyższył do osiemnastu miesięcy karę nałożoną na biegaczkę narciarską przez norweską konfederację sportu (Norges Idrettsforbund). W październiku 2016 roku w organizmie Johaug wykryto zakazany clostebol.
Therese Johaug (fot. Getty)

JOHAUG WE ŁZACH. "JESTEM KOMPLETNIE ZAŁAMANA"


Dopingowa sprawa Johaug ciągnie się od 16 września, gdy przedstawiciele norweskiej agencji antydopingowej (Antidoping Norge) pobrali od zawodniczki probki moczu i krwi. 4 października biegaczkę poinformowano o tym, że w jej organizmie wykryto zakazany clostebol, a 13 października tę informację przekazano mediom.

Najpierw Johaug została zawieszona na dwa miesiące, później zdyskwalifikowano ją na 14 miesięcy, ale ostatecznie karę skrócono o miesiąc.

Therese Johaug (fot. Getty) Dyskwalifikację liczono od 19 października (pierwsze zawieszenie), dlatego taki werdykt oznaczał, że dwukrotna triumfatorka Pucharu Świata będzie mogła wziąć udział już w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Kuusamo.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) uznali jednak, że kara jest zbyt lagodna, dlatego zaskarżyli ją do CAS. Termin ogłoszenia wyroku był kilka razy przekładany, a ostatnio poinformowano, że Johaug pozna ostateczną decyzję 22 sierpnia. Wtorkowa decyzja CAS oznacza, że Norweżka nie tylko nie wystąpi w igrzyskach, ale także w żadnych innych zawodach sezonu 2017/18.

KALENDARIUM SPRAWY THERESE JOHAUG:

4 września – właśnie wtedy, podczas zgrupowania we włoskim Livigno, lekarz norweskiej kadry – Fredrik Bendiksen – miał przynieść Johaug krem Torofodermin, mający wyleczyć poparzone usta. Biegaczka twierdzi, że od tamtego momentu stosowała go przez jedenaście dni.

16 września – do domu Johaug w Oslo przyjechali przedstawiciele norweskiej agencji antydopingowej (Antidoping Norge), by pobrać próbki krwi i moczu.

4 października – Johaug została poinformowana, że w jej organizmie wykryto zakazany clostebol, należący do grupy sterydów anabolicznych.

13 października – Johaug spotkała się z dziennikarzami. Biegaczka zapewniała, że nie wiedziała o zakazanych substancjach w kremie, który stosowała. Winę wziął na siebie lekarz kadry – Fredrik Bendiksen.

19 października – Antidoping Norge zawiesiła biegaczkę na dwa miesiące.

29 października – Johaug została zdyskwalifikowana przez Antidoping Norge na czternaście miesięcy.

10 lutego – norweska konfederacja sportu (Norges Idrettsforbund) skróciła karę do trzynastu miesięcy.

7 marca – Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) złożyła odwołanie od decyzji Norges Idrettsforbund do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS).

Wpadka Johaug. Mistrzyni w obliczu dyskwalifikacji

podobne informacje

Therese Johaug wróci do biegów jeszcze w tym sezonie!

Pjongczang: banknot olimpijski z podpisem Therese Johaug

Bjoergen najpopularniejszym sportowcem Norwegii

Johaug przerwała treningi. "Muszę odnaleźć siebie"