tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Johaug we łzach. "Jestem kompletnie załamana"

Therese Johaug skomentowała decyzję Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie (CAS), ktory wydłużył jej dyskwalifikację za stosowanie dopingu z trzynastu do osiemnastu miesięcy. – Wyrok jest niesprawiedliwy – powiedziała Norweżka, która w efekcie tej decyzji nie będzie mogła wystąpić w igrzyskach olimpijskich.
Therese Johaug (fot. PAP/NTB)

Jestem kompletnie załamana. Igrzyska były moim marzeniem, a dowiedziałam się, że go nie spełnię. Bardzo się starałam, każdego dnia trenowałam niesamowicie ciężko, by osiągnąć sukces na igrzyskach. To dla mnie bardzo trudne. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego zostałam tak surowo potraktowana. Wyrok jest niesprawiedliwy – stwierdziła Johaug podczas konferencji prasowej.

Norweżka przez niemal całe spotkanie z dziennikarzami mówiła z wielkim trudem, cały czas płacząc. – Czuję, że zrobiłam wszystko tak, jak powinnam. Poszłam do lekarza, który przepisał mi ten lek i zapytałam, czy nie ma go na zakazanej liście. Odpowiedź była przecząca – relacjonowała dwukrotna triumfatorka Pucharu Świata.

Therese Johaug (fot. Getty) Johaug, której w sportowym dorobku brakuje tylko złotego medalu olimpijskiego, zapowiedziała, że nie zamierza kończyć kariery.

Nie wiem, na jakim poziomie będzie moja motywacja w przyszłości, ale mistrzostwa świata w Seefeld będą następnym celem. To za półtora roku. Muszę dobrze przepracować ten czas. Wciąż odczuwam przyjemność z biegania na nartach i chcę nadal startować. Postaram się się wrócić na szczyt. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość – zakończyła 29-letnia zawodniczka.

Dopingowa sprawa Johaug ciągnęła się od 16 września, gdy przedstawiciele norweskiej agencji antydopingowej (Antidoping Norge) pobrali od zawodniczki próbki moczu i krwi. 4 października biegaczkę poinformowano o tym, że w jej organizmie wykryto zakazany clostebol, a 13 października tę informację przekazano mediom. Najpierw Johaug została zawieszona na dwa miesiące, później zdyskwalifikowano ją na 14 miesięcy, ale ostatecznie karę skrócono o miesiąc.

Dyskwalifikację liczono od 19 października (pierwsze zawieszenie), dlatego taki werdykt oznaczał, że dwukrotna triumfatorka Pucharu Świata będzie mogła wziąć udział już w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Kuusamo.

Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) uznali jednak, że kara jest zbyt łagodna, dlatego zaskarżyli ją do CAS. Termin ogłoszenia wyroku był kilka razy przekładany, a ostatnio poinformowano, że Johaug pozna ostateczną decyzję 22 sierpnia. Wtorkowa decyzja CAS oznacza, że Norweżka nie tylko nie wystąpi w igrzyskach, ale także w żadnych innych zawodach sezonu 2017/18.

SUROWY WYROK CAS. IGRZYSKA BEZ THERESE JOHAUG

Kara dla Therese Johaug jest...
Kara dla Therese Johaug jest...
  • 34.5%Zbyt łagodna
  • 48.6%Adekwatna do przewinienia
  • 16.9%Zbyt surowa

podobne informacje

Therese Johaug wróci do biegów jeszcze w tym sezonie!

Pjongczang: banknot olimpijski z podpisem Therese Johaug

Bjoergen najpopularniejszym sportowcem Norwegii

Johaug przerwała treningi. "Muszę odnaleźć siebie"