tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Jerzy Engel: Jacek Magiera to jeden z najzdolniejszych trenerów w Polsce

– Żaden trener nie dokonałby cudu. Jacek Magiera to jeden z najzdolniejszych szkoleniowców w Polsce, ale postawiono go przed zbyt trudnym zadaniem. Należy mu zaufać – uważa Jerzy Engel, były selekcjoner reprezentacji Polski.
Jacek Magiera (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Studium legijnej klęski. Czas chorobą i... lekarstwem?

Mateusz Karoń, SPORT.TVP.PL: – Czy dla Magiery istnieje jakakolwiek linia obrony?
Jerzy Engel:
– Oczywiście, jest taka sama jak dla każdego trenera, który po krótkim czasie musi zarządzać zupełnie inną grupą zawodników. Ten problem ma większość polskich trenerów. Robili dobre wyniki w lidze, a potem tracili najlepszych graczy. Wszystkie kluby chcące występować w europejskich pucharach czekają na okienko transferowe. Dla nas jest ono przekleństwem.

– Trudno zrozumieć, że Legię wyeliminował mistrz Mołdawii.
– Mołdawia to fajne hasło, można kogoś wyśmiać, ale należy pamiętać, kto tam gra. Są piłkarze z wielu krajów, którzy spokojnie poradziliby sobie w Ekstraklasie. Sheriff pokazał futbol bardzo inteligentny i mało ryzykowny.

Piłkarze Legii Warszawa (fot. PAP/Bartomiej Zborowski) – Za wynik odpowiedzialny powinien być ktoś, kto decyduje o transferach?
– Niekoniecznie. Chodzi o szeroko rozumianą politykę klubu. Sam przeżywałem sytuacje, w których mieliśmy walczyć o coś więcej, a przychodził kupiec i wyciągał najlepszych zawodników. Większość w Polsce zazdrości Legii organizacji, budżetu czy stadionu. To nasza wizytówka. Niestety, wszyscy z zagranicy traktują ją jak trampolinę. Vadis Odjidja-Ofoe odszedł do Olympiakosu Pireus i zagra w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Proszę spojrzeć na APOEL Nikozja, który od lat uczył się, co robić, by tam być. A ilu Cypryjczyków występuje w podstawowej jedenastce? Jeden? Dwóch?

– Nie możemy stosować takiego porównania. Cypr ma mniej mieszkańców niż Warszawa.
– Właśnie. A ilu piłkarzy zagranicznych ma Legia? To jest nieszczęście jej polityki kadrowej. Sir Alex Ferguson powiedział kiedyś bardzo mądrą rzecz: "żaden piłkarz z innego kraju nie da drużynie tyle, ile dać może wychowanek". Zawsze miał ich kilku i odnosił sukcesy.

– Pójdziemy tą drogą?
– Już to robimy, choć powoli. Mamy znakomitych, młodych piłkarzy kształconych przez utalentowanych trenerów. Tylko tak dojdziemy do Ligi Mistrzów, ale wszystko musi trwać.

– Czyli awans Legii sprzed roku został zaprzepaszczony?
– Najważniejsi piłkarze, którzy go dokonali, odeszli. Jeśli więc chodzi o pucharowe doświadczenia – straciliśmy je.

– Magiera może odbudować ten zespół?
– To jeden z najzdolniejszych trenerów w tym kraju. Dodatkowo, nigdy nie skrytykuje własnego pracodawcy. Żaden szkoleniowiec nie dokonałby cudu. Na dobre wyniki potrzeba czasu. Postawiono Magierę przed zbyt trudnym zadaniem, ale należy mu zaufać.

Rozmawiał Mateusz Karoń

Magiera po kompromitacji z Sheriffem: zawaliliśmy...
Czy Jacek Magiera powinien zostać zwolniony?
Czy Jacek Magiera powinien zostać zwolniony?
  • 49.1%TAK
  • 50.9%NIE

podobne informacje

Jacek Magiera trenerem kadry U20

Polowanie na trenerów. Czy Polska jest wyjątkiem?

Oficjalnie: Jacek Magiera zatrudniony przez PZPN

Wspólne zdjęcie Magiery z Perezem. "Prezes pamięta Legię"