Chris Holder
Australia
2

Grand Prix Polski: triumf Woffindena. Dudek drugi!

Patryk Dudek zajął drugie, a Bartosz Zmarzlik czwarte miejsce w Grand Prix Polski! Na torze w Gorzowie Wielkopolskim triumfował Tai Woffinden. Nowym liderem klasyfikacji generalnej został Jason Doyle. Australijczyk wyprzedził Maciej Janowskiego, który w sobotę nie awansował nawet do półfinału.
Tai Woffinden (fot. PAP)

Zapis relacji "bieg po biegu" z Grand Prix Polski

Bohater: PATRYK DUDEK

Polak musiał w finale co prawda uznać wyższość Taia Woffindena, ale w sobotę dostarczył gorzowskiej publiczności najwięcej emocji i radości. Dzięki piątemu w tym sezonie finałowi jest trzeci w klasyfikacji generalnej cyklu, tuż za Janowskim i liderującym Doylem.

Rozczarowanie: MACIEJ JANOWSKI

Tylko sześć punktów! Dotychczasowy lider cyklu Grand Prix przed własną publicznością miał wpadkę, która kosztowała go spadek na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Oby na koniec sezonu nie okazało się, że medal lub nawet mistrzowski tytuł przegrał właśnie w Polsce.

Emil Sajfutdinow (L) i Bartosz Zmarzlik (P) (fot. PAP)

Kluczowe biegi:

Bieg 2: Upadek Piotra Pawlickiego, który po kontakcie z Emilem Sajfutdinowem przewrócił się i został uderzony w głowę przez koziołkujący motocykl. Groźnie to wyglądało, ale na szczęście obyło się bez poważnych obrażeń. W powtórce popis Bartosza Zmarzlika. Polak od startu uciekał rywalom i wygrał z wyraźną przewagą.
Bieg 4: Jadący z dziką kartą Krzysztof Kasprzak zamknął wszystkich rywali na starcie. Polaka długo naciskał Martin Vaculik. Ta dwójka uciekła Martinowi Smolinskiemu i Antonio Lindbaeckowi, który przyjechał ostatni.
Bieg 5: Po upadku nie ma śladu! Piotr Pawlicki pojechał efektownie. Wygrał z dużą przewagą. Maciej Janowski drugi. Na dystansie o jeden punkt walczyli Kasprzak i Chris Holder. Ostatecznie Polak był ostatni...
Bieg 8: W końcu wielkie emocje. Co prawda od początku do końca prowadził Sajfutdinow, ale Rosjanin cały czas musiał bronić się przed dobrze jadącym Taiem Woffindenem. Ciekawie wyglądała też walka o trzecią lokatę. Pomimo startu z najlepszego w sobotę czwartego pola ostatni przyjechał Martin Smolinski. A wygrana Sajfutdinowa oznaczała, że już po dwóch seriach nie było żużlowca z kompletem punktów!
Bieg 11: Emil Sajfutdinow jako pierwszy tego dnia wygrał startując z pierwszego pola. Patryk Dudek zaczął źle, ale na dystansie minął bardzo wolnego w sobotę Chrisa Holdera.
Bieg 12: Bardzo zły wyścig biało-czerwonych. Zmarzlik i Kapsrzak startowali z najlepszych pól – czwartego i pierwszego, a pomimo tego wypadli słabo. Tylko punkt Zmarzlika, drugie z rzędu zero Kasprzaka.
Bieg 13: Janowski po dobrym starcie pojechał bardzo szeroko. Szybko objechał go Woffinden, a po chwili także Zmarzlik. Lider GP stracił tempo i na metę przyjechał ostatni.
Bieg 14: Szalona jazda Kasprzaka. Polak wygrał na początku zawodów, później miał dwa zera z rzędu, a w 14. biegu znowu nie dał szans rywalom! Za jego plecami Fredrik Lindgren, Vaclav Milik i po raz pierwszy bez punktów Sajfutdinow.
Bieg 17: Znakomita walka Janowskiego z Vaculikiem o drugie miejsce. Górą Polak, ale zaledwie sześć punktów po pięciu seriach oznaczało, że lider cyklu GP nie awansował w Gorzowie do półfinału!

Bieg 21: Ależ niesamowity start Patryka Dudka. Rywale nie mieli w tym półfinale żadnych szans. Do najlepszej czwórki, zgodnie z przewidywaniami, dostał się też bez większych problemów Tai Woffinden.
Bieg 22: Dwóch Polaków w finale! Drugi półfinał w efektownym stylu wygrał Jason Doyle i w niewytłumaczalny sposób przegrał Sajfutdinow. Biało-czerwoni rozstrzygnęli między sobą kwestię drugiego miejsca. Ostatecznie w finale Zmarzlik.
Bieg 23: Od startu znakomicie Tai Woffiden, który odniósł w Gorzowie w pełni zasłużone zwycięstwo. Wielkie brawa dla Patryka Dudka, który po wspaniałej walce przyjechał na drugim miejscu. Szkoda tylko, że do rywalizacji nie włączył się Bartek Zmarzlik, bo na pierwszym okrążeniu miał defekt.

Sytuacja w klasyfikacji generalnej:

W "generalce" prowadzi z dorobkiem 97. punktów Jason Doyle. Drugi Maciej Janowski ma ich 94. Zaledwie punkt traci do niego Dudek, a do walki o podium włączył się Woffinden, który po triumfie w Gorzowie ma 89 punktów.