tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Letnia Grand Prix: triumf braci. Polacy słabo

Junshiro Kobayashi był pierwszy, a jego brat – Ryoyu – drugi w konkursie Letniej Grand Prix w japońskiej Hakubie (HS 131). Polacy wypadli poniżej oczekiwań. Tylko dwóch awansowało do drugiej serii...
Junshiro Kobayashi (fot. Getty)

Konkurs w Hakubie miał dość loteryjny przebieg. Wiatr i częste zmiany belki nie najlepiej wpływały na jakość rywalizacji.

To jednak nie wymówka dla biało-czerwonych. W drugiej serii pokazali się tylko Jan Ziobro (15. miejsce) i Aleksander Zniszczoł (22. miejsce). Klemens Murańka, który w niedzielny poranek pobił rekord skoczni (reprezentant polskiej kadry B poszybował aż 137,5 metra, czyli o 1,5 metra dalej niż oficjalny rekord skoczni olimpijskiej należący do Szwajcara Simona Ammanna), nie sprostał oczekiwaniom i zajął dopiero 33. miejsce. Krzysztof Miętus był natomiast trzeci... od końca.

Triumfowali bracia Kobayashi, którzy między pierwszą a drugą serią "wymienili" się prowadzeniem. Skoki na 130 i 126,5 metra dały zwycięstwo Junshiro, który awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu (208 punktów). Przed nim tylko Maciej Kot (210) i Dawid Kubacki (300).

Kamil Stoch: jesteśmy mocną drużyną
Dawid Kubacki: kibice dmuchali mi pod narty
Jakub Wolny: to skocznia, na której można polatać
Dawid Kubacki: wierzę, że możemy powtórzyć wynik z Hinterzarten
Piotr Żyła: dziewczyny przyjechały tu na wycieczkę
Piotr Żyła: teraz ja mam urlop
Maciej Kot: to nie był łatwy konkurs
Maciej Kot: podejrzewam, że wynika to z cięcia kosztów