tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mateusz Ponitka: Słoweńcy zapamiętają mnie na długo

– Słowenia cały czas się przewija, bo do Polonii 2011 Warszawa ściągał mnie pan Walter Jeklin. Saso Filipovski był szkoleniowcem w Stelmecie, mój agent też stamtąd pochodzi. Często trenuję tam w wakacje. Ten kraj jest mi bliski – powiedział Mateusz Ponitka w rozmowie ze SPORT.TVP.PL. Reprezentacja Polski właśnie ze Słowenią zagra pierwszy mecz na EuroBaskecie. Transmisja w czwartek o 12:35 w TVP Sport, aplikacji mobilnej i SPORT.TVP.PL.
Mateusz Ponitka (fot. PAP)

EuroBasket tylko w TVP, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej!

– We wtorek obchodzisz 24. urodziny. Najlepszy prezent?
– Zdrowie. Resztę można wypracować i wyszarpać. To jest najważniejsze. Podobnie jak miłość tych, którzy na co dzień są wokół mnie.

– W jednym z wywiadów powiedziałeś, że myślisz o medalu. To realny cel czy sfera marzeń?
– Osiem lat temu też jechaliśmy na mistrzostwa Europy U16, żeby utrzymać się w dywizji A, a otarliśmy się o finał. Przegraliśmy dopiero w półfinale, dość pechowo z gospodarzem. Rok później nikt na nas nie stawiał przed mistrzostwami świata U17 w Hamburgu, a do meczu o złoto byliśmy niepokonani. Przegraliśmy z Amerykanami, którzy grają w seniorskiej reprezentacji. Nie ma konkretnego celu. Chcę, żebyśmy dali z siebie wszystko i tylko to może nas zaprowadzić do sukcesów.

– Słowenia to bardzo mocny zespół "na obwodzie", ale pod koszem można im sprawić problemy...
– Mają zbilansowany skład "na obwodzie" i pod koszem. Nie będzie to łatwy przeciwnik, ale pierwsze mecze na EuroBaskecie są dziwne. Zawodnicy bardzo różnie wchodzą w turniej. Jedni są zbyt pewni siebie, innym z kolei brak pewności. Mam nadzieję, że odpowiednio to wypośrodkujemy.

– Słoweńcy pamiętają twoje testy w Unionie Olimpiji. A ty jak je wspominasz?
– Byłem tam sprawdzany, kiedy w NBA miał miejsce lokaut. Drużynę trenował Saso Filipovski. Zespół był wtedy mocny, bo byli m.in. Danny Green i Deon Thompson. Wspominam ten czas bardzo miło i jestem zadowolony. To pomogło mi w karierze. Mam nadzieję, że Słoweńcy pamiętać mnie będą jeszcze długo...

– Przed sezonem miałeś ofertę od Saso Filipovskiego, który prowadzi Banvit.
– Słowenia cały czas się przewija, bo do Polonii 2011 Warszawa ściągał mnie pan Walter Jeklin. Saso Filipovski był szkoleniowcem w Stelmecie, mój agent też stamtąd pochodzi. Często trenuję tam w wakacje. Ten kraj jest mi bliski.

Plusy i minusy sparingów. Polacy gotowi na EuroBasket

Od lewej: Łukasz Koszarek, Przemysław Karnowski, Mike Taylor, Mateusz Ponitka, Adam Waczyński (fot. PAP/Leszek Szymański) – Pod nieobecność A.J. Slaughtera byłeś rozgrywającym. Jak się czułeś na tej pozycji?
– Było dobrze. Nie mam z tym problemu, żeby zmieniać pozycje. Jeśli to spowoduje, że Łukasz Koszarek i Slaughter będą mogli złapać oddech, to mogę poświęcić swoje cele dla zespołu. Będę robił to, czego wymaga ode mnie trener.

– Przeciwko Izraelowi nie brakowało ci sił w końcówce?
– Odczułem to w trzeciej kwarcie. Zobaczyłem, że to jest inna intensywność gry. Inaczej trzeba poruszać się po boisku. Było trochę ciężko, ale należało to sprawdzić. Nie spodziewam się, żebym grał przez całe spotkanie jako rozgrywający. 10-15 minut na tej pozycji wytrzymam.

– Przed turniejem w Legionowie mówiłeś, że to czas, kiedy będziesz mocny. Tak było?
– Przed turniejem pracowaliśmy ciężko, żeby dojść do górnych limitów. Czułem się dobrze, ale teraz jest o wiele lepiej...

Czy Polska wyjdzie z grupy na Eurobaskecie?
Czy Polska wyjdzie z grupy na Eurobaskecie?
  • 75.6%Tak
  • 24.4%Nie
Mike Taylor: mamy zespół, który stać na dobry wynik
Gielo: na EuroBaskecie możemy zdziałać naprawdę wiele
Gruszecki: jedziemy na Eurobasket dobrze przygotowani

najpopularniejsze

Mundial 2018: grupa E, Serbia – Szwajcaria (skrót)

Mundial 2018. Nigeria – Islandia 2:0: drugie trafienie Ahmeda Musy

Mundial 2018. Serbia – Szwajcaria 1:1: gol Granita Xhaki

Mundial 2018: grupa E, Brazylia – Kostaryka (skrót)

Mundial 2018. Rzut karny... odwołany przez VAR!