tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Siatkówka plażowa: Brazylijczycy najlepsi, Polacy w czołówce

Brązowe medalistki mistrzostw świata w siatkówce plażowej Brazylijki Larissa Franca i Talita Antunes oraz ich rodacy, mistrzowie globu Evandro Goncalves i Andre Loyola, zostali wybrani najlepszymi parami roku w plebiscycie międzynarodowej federacji (FIVB).
Larissa Franca (L) i Talita Antunes (fot. Getty)

Jest zgoda FIVB. Kubańczyk może grać dla Polski

W kalendarzu na ten sezon są jeszcze cztery turnieje World Touru, ale nie powinny one już wpłynąć na kolejność w czołówce światowych rankingów, w których przewodzą wymienione brazylijskie duety. Wiele par zakończyło już tegoroczne występy.

Larissa Franca i Talita Antunes – poza brązem MŚ – wygrały trzy imprezy WT (m.in. w Olsztynie), w jednej zajęły drugie miejsce, a w turnieju finałowym cyklu stanęły na najniższym stopniu podium. Dodatkowo były najlepsze w prestiżowych zawodach Presidents Cup w Long Beach.

Drugie miejsce w rankingu zajmują Kanadyjki Sarah Pavan i Melissa Humana-Paredes, a trzecie są Niemki Julia Sude i Chantal Laboureur. Kinga Kołosińska (AZS UMCS TPS Lublin) i Jagoda Gruszczyńska (UKS SMS Łódź), które jeszcze nie zakończyły tegorocznych startów, plasują się na 30. pozycji.

Tytuł mistrzów globu Evandro Goncalvesa i Andre Loyoli był zaskoczeniem. Brazylijczycy nie wygrali w tym roku żadnego turnieju WT, raz wywalczyli drugą lokatę i na tym samym miejscu uplasowali się w finałowym turnieju cyklu.

W światowym rankingu wyprzedzają mistrzów Europy Włochów Paolo Nicolaia i Daniele Lupo oraz Rosjan Wiaczesława Krasilnikowa i Nikitę Liamina. Najlepiej z męskich duetów z Polski, które zakończyły już sezon, wypadają sklasyfikowani na szóstej pozycji Piotr Kantor (MKS Dąbrowa Górnicza) i Bartosz Łosiak (Jastrzębie Borynia).

Grzegorz Fijałek (UKS SMS Łódź) z Michałem Brylem (RCS Czarni Radom) zajmują 17. miejsce, Jakub Szałankiewicz (Stakolo Staszów) i Maciej Rudol (MKS Zryw-Volley Iława) – 26., a Mariusz Prudel (TS Volley Rybnik) i Kacper Kujawiak (RCS Czarni Radom) – 31.

podobne informacje

World Tour: triumf Larissy i Tality w Fort Lauderdale

WT: Brazylijki i Łotysze górą w przedolimpijskiej próbie

Czwarty z rzędu triumf mistrzów świata

Triumf Brazylijek w Long Beach