Zbiórki defensywne
24
18

Grecja – Polska 95:77. Żegnamy się z EuroBasketem

Reprezentacja Polski przegrała z Grecją 77:95 w ostatnim meczu fazy grupowej mistrzostw Europy w koszykówce. Grecy zajęli czwarte miejsce i zagrają w 1/8 finału. Dla biało-czerwonych to koniec turnieju. Transmisje fazy pucharowej EuroBasketu w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji.
EuroBasket 2017: Grecja – Polska (skrót)
Kostas Papanikolaou i Damian Kulig (fot. PAP/EPA)

Warto wiedzieć

To był mecz o czwarte miejsce w grupie – zwycięzca miał zapewnioną promocję do 1/8 finału, przegrany jechał do domu. Polacy znów musieli radzić sobie bez A.J. Slaughtera, więc kontuzja kolana okazała się poważniejsza niż myślano. Pod jego nieobecność Łukasz Koszarek musiał zagrać przez ponad pół godziny.

Bohater(owie)

Grecy mieli dwóch liderów. Nick Calathes i Kostas Sloukas punktowali w najważniejszych momentach. Pierwszy zdobył 24 punkty i miał 10 asyst, drugi zakończył mecz z 21 punktami. Należy też wspomnieć o Damianie Kuligu, który był świetnie dysponowany. Trafił 10 na 13 rzutów z gry i zdobył 26 punktów.

Antybohater

Zawiedli ci, którzy mieli być liderami tej drużyny, czyli Przemysław Karnowski i – szczególnie – Mateusz Ponitka. Nowy zawodnik Iberostaru Tenerife zdobył osiem punktów. Gracz, który miał być kluczowym zawodnikiem rozczarował. Nie tylko w ostatnim meczu. W całym turnieju.

Łukasz Koszarek (fot. PAP/Adam Warżawa) I kwarta
Zaczęliśmy od dwóch punktów Adama Waczyńskiego. Mieliśmy kłopoty w obronie, ale z nawiązką nadrabialiśmy w ofensywie. Prym wiedli Waczyński (dziewięć punktów) i Damian Kulig (osiem punktów). Zakończyliśmy kwartę efektownym alley oopem Łukasza Koszarka z Michałem Sokołowskim i po dziesięciu minutach zasłużenie prowadziliśmy 29:23.

II kwarta
Biało-czerwoni bardzo słabo prezentowali się na początku drugiej części. Grecy to wykorzystali i mieli serię 11:0. Impas przełamał Koszarek, lecz wciąż nie mogliśmy zatrzymać Greków. Bardzo dobrze prezentowali się Kostas Sloukas i Nick Calathes. Rywale wygrali kwartę 26:14, a po pierwszej połowie było 49:43.

III kwarta
Po długiej przerwie Polacy wyszli niezwykle zmotywowani i po efektownych akcjach Kuliga i Ponitki zbliżyliśmy się na dwa punkty. Kulig kontynuował dobrą grę i zdecydowanie pomógł mu Koszarek, który do kreowania, dołożył ważne punkty (dwa celne rzuty za trzy). Wygraliśmy tę część trzema punktami (24:21), ale przed ostatnią kwartą mieliśmy trzy punkty straty (67:70).

IV kwarta
Wyszło większe doświadczenie Greków, którzy w decydujących momentach trafiali, a Polacy nie. Pudłował Ponitka, błędy popełniał Karnowski. Rzut za trzy Calathesa na 90:77 zakończył rywalizację.