1/4 finału
Arthur Ashe Stadium
Pojemność: 23200

US Open: Nadal dał lekcję tenisa Rublowowi

Rozstawiony z jedynką Rafael Nadal gładko pokonał w ćwierćfinale turnieju US Open 19-letniego Rosjanina Andrieja Rublowa 6:1, 6:2, 6:2. Cały mecz trwał zaledwie godzinę i 36 minut. O finał Hiszpan zagra ze Szwajcarem Rogerem Federerem lub Argentyńczykiem Juanem Martinem del Potro.
Rafael Nadal (fot. Getty Images)

Pierwszy set bez historii. Nadal rozpoczął go od przełamania i prowadził 2:0, ale Rosjanin szybko odrobił przewagę i miał nadzieję na równorzędny pojedynek. Hiszpan wyprowadził go szybko z błędu. Do końca seta kontrolował sytuację i Rublow po zaledwie 23 minutach gry schodził z kortu bez wygranego serwisu.

Statystyki mówią wszystko: 27 punktów zdobytych przez Hiszpana, 13 – Rosjanina.

Andriej Rublow (fot. Getty Images)

Drugi set rozpoczął się dość nieoczekiwanie od wyrównanej gry. Jednak przy stanie 2:2 18-latek z Moskwy stracił podanie, a potem wszystko potoczyło się błyskawicznie. Na korcie istniał tylko Nadal, który co prawda w szóstym gemie miał chwilowe problemy, ale wyszedł z nich obronną ręką i tym razem dał Rosjanowi wygrać jeden gem więcej niż w pierwszym secie.

Rublew popełniał mnóstwo błędów z forhendu, choć teoretycznie to uderzenie powinno być jego mocną stroną. Kluczem do zwycięstwa Hiszpana w drugim secie był też pierwszy serwis, który raz po raz przynosił mu punkty.

Trzecią partię Nadal rozpoczął tak, jakby zależało mu na jak najszybszym prysznicu. Przełamał przeciwnika już w pierwszym gemie i odebrał Rosjaninowi jakąkolwiek nadzieję na pozytywny wynik. Ambitna postawa Rublewa wystarczyła tylko do wygrania dwóch gemów w ostatnim secie.

Rosjanin popełnił w całym meczu aż 43 niewymuszone błędy i w starciu z bezwzględnym Hiszpanem nie miał nawet cienia szans na nawiązanie równorzędnej walki.