tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Śnieżynka na igielicie. Kubacki straci prowadzenie w Letnim GP?

Dawid Kubacki może w najbliższy weekend stracić prowadzenie w klasyfikacji generalnej Letniego Grand Prix. Nie pojawi się w Czajkowskim, gdzie z kolei będzie skakał trzeci w klasyfikacji generalnej Junshiro Kobayashi.
Dawid Kubacki (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Stoeckl trenerem norweskich skoczków do 2022 roku


W drugi weekend września dojdzie do nietypowej sytuacji. Zawody Pucharu Kontynentalnego będą miały mocniejszą obsadę niż... konkursy Grand Prix. Latem prestiż zmagań schodzi na drugi plan. Najważniejszy jest komfort przygotowań, który łatwo zepsuć długą podróżą.

LGP w Wiśle: emocje na koniec drugiej serii Gregor Schlierenzauer, Stefan Kraft, Michael Hayboeck, Andreas Kofler – wszystkich będzie można zobaczyć od piątku w Stams. Do Austrii udaje się także polskie zaplecze kadry A z Klemensem Murańką i Aleksandrem Zniszczołem. Sztab szkoleniowy postanowił z kolei wysłać do Rosji skoczków, którym w ostatnim czasie się nie wiedzie (Krzysztofa Miętusa, Krzysztofa Bieguna, Andrzeja Stękałę) oraz juniorów – Bartosza Czyża i Pawła Wąska.

Trudno przypuszczać, że wymieniona piątka podbije "Śnieżynkę". W miejscowości nazwanej na cześć wybitnego kompozytora Piotra Czajkowskiego, pojawi się dość mocny zespół Norwegów z Kennethem Gangnesem na czele. Silni powinni być też gospodarze, a także Słoweńcy, którzy zgłosili siódmego zawodnika klasyfikacji generalnej – Anze Laniska.

Największym zagrożeniem dla nieobecnego w Czajkowskim Kubackiego będzie jednak Junshiro Kobayashi, który traci do Polaka 92 punkty. Wyprzedzić nowotarżanina mogą też teoretycznie Gangnes (133 punkty straty), Lanisek (169), Simon Ammannn (195) i Ryoyu Kobayashi (196).

Rosyjskie zawody będą ostatnimi wrześniowymi konkursami Grand Prix. W październiku skoczków czekają jeszcze zawody w Hinzenbach i Klingenthal. Tam powinna zjawić się już znacznie mocniejsza obsada, aby porównać stan przygotowań na niespełna dwa miesiące przed inauguracją Pucharu Świata w Wiśle.

Profil mistrza – Dawid Kubacki
Maciej Kot: to nie był łatwy konkurs
Dawid Kubacki: kibice dmuchali mi pod narty
Piotr Żyła: teraz ja mam urlop
Kamil Stoch: jesteśmy mocną drużyną