tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zmarł Sugar Ramos, legendarny kubański bokser

W wieku 75 lat zmarł pochodzący z Kuby Sugar Ramos, zawodowy mistrz świata w wadze piórkowej. Po jednej z walk w 1963 roku stał się dla piosenkarza Boba Dylana natchnieniem do napisania piosenki "Who killed Davey Moore".
Sugar Ramos (fot. Getty Images)

Tragedia McClellana. Po 22 latach nadal nie ma winnych

21 marca 1963 roku Sugar Ramos, a właściwie Ultiminio Ramos Zaquera, który opuścił Kubę po dojściu do władzy Fidela Castro zmierzył się na baseballowym stadionie w Los Angeles z obrońcą tytułu mistrza świata w kategorii piórkowej AmerykaninemDaveyem Moore'em.

Pojedynek był bardzo zacięty i obfitował w wiele silnych ciosów wyprowadzanych przez zawodników. Po jednym z nich Moore upadł na deski w dziesiątej rundzie uderzając karkiem o dolną linę. Stracił przytomność i zmarł po kilku dniach w następstwie uszkodzenia pnia mózgu.

Reakcją jednej z najważniejszej postaci muzyki pop ostatnich pięciu dekad i laureata Nagrody Nobla 2016 w dziedzinie literatury Boba Dylana było skomponowanie piosenki "Who Killed Davey Moore" (Kto zabił Daveya Moore'a), będącej oskarżeniem zasad obowiązujących w boksie zawodowym.

Ramos skutecznie obronił tytuł pokonując w Meksyku 13 lipca 1963 roku Nigeryjczyka Rafiu Kinga, 1 marca następnego roku w Tokio Japończyka Mitsunori Sekiego oraz 9 maja 1964 w Akrze Ghańczyka Floyda Robertsona. 26 września tego samego roku w Meksyku przegrał przez poddanie w dwunastej rundzie z Meksykaninem Vicentem Saldivarim.

Dwa razy podejmował próbę odzyskania tytułu. Lepszy od niego okazał się dwukrotnie Carlos Ortiz – 22 października 1966 wygrywając w Meksyku przez nokaut techniczny w piątej oraz 1 lipca 1967 w San Juan w czwartej rundzie.

Sugar Ramos kontynuował karierę do 1972 roku. Wygrał z Amerykaninem Raulem Rojasem i uległ jego rodakowi Mando Ramosowi.

W uznaniu zasług, jego nazwisko zostało wpisane w 2001 roku do Galerii Sław Boksu.