tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Bjoergen: chciałabym się zmierzyć z Johaug podczas MŚ w 2019 roku

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata w biegach narciarskich Marit Bjoergen zapowiadała zakończenie kariery po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. 37-letnia Norweżka zmieniła zdanie i poważnie rozważa start w mistrzostwach świata w 2019 roku.
Marit Bjoergen (L) i Therese Johaug (fot. Getty)

"Najpiękniejsza polska sportsmenka". Kowalczyk nie do poznania!

– Myślę tak m.in. z powodu przedłużonej dyskwalifikacji koleżanki z reprezentacji Therese Johaug, która z tego powodu nie wystartuje na zimowej olimpiadzie, więc dla mnie nie będzie to prawdziwa rywalizacja pod nieobecność największej faworytki medalowej. Dlatego rozważam start na MŚ w Seefeld, które odbędą się zaledwie rok później, gdzie na zakończenie kariery zmierzę się z Therese – powiedziała Bjoergen w rozmowie z dziennikiem "Dagbladet".

Dyskwalifikacja mistrzyni olimpijskiej i świata Johaug została decyzją Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie 22 sierpnia przedłużona z 13 do 18 miesięcy i zakończy się 18 kwietnia, podczas gdy zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 9-25 lutego. Powodem było pozytywne badanie antydopingowe we wrześniu ubiegłego roku, w którym u Norweżki wykryto niedozwolony steryd clostebol.

Marit Bjoergen (fot. Getty) Bjoergen to zdobywczyni sześciu złotych medali olimpijskich, trzech srebrnych i jednego brązowego. W MŚ stała na podium 26 razy, w tym 18 na najwyższym stopniu.

W Pjongczangu zamierza wystartować we wszystkich sześciu konkurencjach i jej celem, jak zapowiedziała, jest podium w każdej.

Do tytułu najlepszego zimowego olimpijczyka brakuje jej trzech złotych medali. Obecnie najlepszy jest norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen z ośmioma złotymi medalami, czterema srebrnymi i brązowym. Podobny dorobek ma legendarny norweski biegacz narciarski Bjoern Daehlie, lecz ma o jeden krążek olimpijski mniej (brązowy) od Bjoerndalena.

– To jest jeden z największych elementów motywacyjnych – powiedziała Bjoergen i podkreśliła, że "problemem w osiągnięciu tego celu jest fakt, że 42-letni Bjoerndalen też wystartuje w Korei i jego celem też są medale". – Nie ukrywam jednak, że moim celem jest wyprzedzenie go w rankingu najlepszego zimowego olimpijczyka zwłaszcza, że dla obojga z nas będą to ostatnie igrzyska – podsumowała.

Kowalczyk wsparła szlachetną akcję. "To niesamowite"

podobne informacje

Bjoergen: nie myślę o rekordach, muszę patrzeć do przodu

Pierwszy tytuł Norweżki. Bjoergen podzieliła się medalem

Kowalczyk przed IO: to będzie mój olimpijski koniec

Pjongczang: Bjoergen, Ammann, Pechstein – ostatnie igrzyska gwiazd