tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Bjoergen: chciałabym się zmierzyć z Johaug podczas MŚ w 2019 roku

Multimedalistka olimpijska i mistrzostw świata w biegach narciarskich Marit Bjoergen zapowiadała zakończenie kariery po zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. 37-letnia Norweżka zmieniła zdanie i poważnie rozważa start w mistrzostwach świata w 2019 roku.
Marit Bjoergen (L) i Therese Johaug (fot. Getty)

"Najpiękniejsza polska sportsmenka". Kowalczyk nie do poznania!

– Myślę tak m.in. z powodu przedłużonej dyskwalifikacji koleżanki z reprezentacji Therese Johaug, która z tego powodu nie wystartuje na zimowej olimpiadzie, więc dla mnie nie będzie to prawdziwa rywalizacja pod nieobecność największej faworytki medalowej. Dlatego rozważam start na MŚ w Seefeld, które odbędą się zaledwie rok później, gdzie na zakończenie kariery zmierzę się z Therese – powiedziała Bjoergen w rozmowie z dziennikiem "Dagbladet".

Dyskwalifikacja mistrzyni olimpijskiej i świata Johaug została decyzją Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie 22 sierpnia przedłużona z 13 do 18 miesięcy i zakończy się 18 kwietnia, podczas gdy zimowe igrzyska olimpijskie odbędą się w dniach 9-25 lutego. Powodem było pozytywne badanie antydopingowe we wrześniu ubiegłego roku, w którym u Norweżki wykryto niedozwolony steryd clostebol.

Marit Bjoergen (fot. Getty) Bjoergen to zdobywczyni sześciu złotych medali olimpijskich, trzech srebrnych i jednego brązowego. W MŚ stała na podium 26 razy, w tym 18 na najwyższym stopniu.

W Pjongczangu zamierza wystartować we wszystkich sześciu konkurencjach i jej celem, jak zapowiedziała, jest podium w każdej.

Do tytułu najlepszego zimowego olimpijczyka brakuje jej trzech złotych medali. Obecnie najlepszy jest norweski biathlonista Ole Einar Bjoerndalen z ośmioma złotymi medalami, czterema srebrnymi i brązowym. Podobny dorobek ma legendarny norweski biegacz narciarski Bjoern Daehlie, lecz ma o jeden krążek olimpijski mniej (brązowy) od Bjoerndalena.

– To jest jeden z największych elementów motywacyjnych – powiedziała Bjoergen i podkreśliła, że "problemem w osiągnięciu tego celu jest fakt, że 42-letni Bjoerndalen też wystartuje w Korei i jego celem też są medale". – Nie ukrywam jednak, że moim celem jest wyprzedzenie go w rankingu najlepszego zimowego olimpijczyka zwłaszcza, że dla obojga z nas będą to ostatnie igrzyska – podsumowała.

Kowalczyk wsparła szlachetną akcję. "To niesamowite"

podobne informacje

NBA, Zambia, wspinaczka. Co robią biegaczki narciarskie?

Bjoergen jak groźna królowa Wikingów. Kapitalna sesja

Astma męczyła, Vancouver odrodziło. Koniec Marit Bjoergen

Bjoergen pójdzie w ślady Kowalczyk? "Czuję przesyt"