tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Letnie GP w skokach: wygrał Lanisek, Polacy słabo

Słoweniec Anze Lanisek został zwycięzcą konkursu Letniej Grand Prix w skokach narciarskich w Czajkowskim w Rosji. Jedyny reprezentant Polski, który awansował do serii finałowej Krzysztof Miętus zajął 27. miejsce.
Anze Lanisek (fot. Getty Images)

Stoeckl trenerem norweskich skoczków do 2022 roku


Dwa kolejne miejsca na podium zajęli Rosjanie. Drugi był Jewgienij Klimow, a trzeci Denis Korniłow. W Rosji nie startowali lider cyklu Dawid Kubacki i drugi Maciej Kot.

Po pierwszej serii prowadził Norweg Johann Andre Forfang, lądując na 139,5 m. Drugi był Korniłow – 136,5 m, a trzeci Klimow – 132 m. Na 16. pozycji plasował się Miętus, po lądowaniu na 127. m.

Słabiutko wypadli pozostali Polacy. Trzydzieste trzecie miejsce zajął Krzysztof Biegun (122 m). 37. był Paweł Wąsek (118,5 m), 44. Bartosz Czyż (112,5 m). Najsłabiej wypadł Andrzej Stękała – skoczył 110,5 m i był ostatni, 50.
W finale rewelacyjnie spisał się Lanisek. Dziesiąty po pierwszej serii Słoweniec (129 m) poszybował na 143 m i wprost znokautował rywali. Tylko jemu jednemu udało się przekroczyć "zaczarowaną" granicę 140 m. Tym skokiem zapewnił sobie zwycięstwo w konkursie i awans w klasyfikacji cyklu na trzecie miejsce.

Miętus w drugiej próbie zawiódł. Uzyskał tylko 111 m i spadł w klasyfikacji konkursu na 27. miejsce.

Stoch 10. w Hinterzarten. "Zrobiłem krok do przodu"

Po sześciu konkursach liderem LGP jest Dawid Kubacki z dorobkiem 300 punktów. Drugi jest 10. w Czajkowskim Japończyk Junshiro Kobayashi – 234 pkt, a trzeci Lanisek – 231 pkt. Na czwarte miejsce spadł Kot – 210 pkt.

Kubacki i Kot swój dorobek punktowy uzyskali startując dotychczas tylko w trzech konkursach. Kobayashi uczestniczył we wszystkich sześciu, Lanisek i Gangnes w pięciu.

Do rozegrania w LGP zostały jeszcze trzy konkursy – jeden w niedzielę w Czajkowskim, 1 października w austriackim Hinzenbach i 3 października w niemieckim Klingenthal.

Żyła: najbliższe plany? Wracam do domu i koszę trawę

podobne informacje

Puchar Świata w skokach narciarskich: Raw Air 2019 niezagrożony

Koniec spekulacji. Mistrz olimpijski nie kończy kariery

Małysz: na kongresie FIS będę przeciw tym zmianom

TVP domem polskiego sportu. "Skoki zajęły królewskie miejsce"