0
2
3

Bundesliga: kobieta zadebiutowała jako sędzia

Bibiana Steinhaus została pierwszą kobietą, która poprowadziła mecz Bundesligi. 38-letnia policjantka z Hanoweru i życiowa partnerka Howarda Webba była arbitrem niedzielnego spotkania Herthy Berlin z Werderem Brema (1:1) i zebrała dobre oceny.
Bibiana Steinhaus (Fot. PAP/EPA)

– Czy to historyczne wydarzenie? Nie wiem, niech oceniają to inni. Wiem, że to zawsze było moje marzenie, które się spełniło. Zdaję sobie sprawę, że będę wnikliwie obserwowana przez opinię publiczną i media od samego początku pracy, ale jestem przyzwyczajona do takiej presji – powiedziała jedna z czterech kobiet, które w tym sezonie pojawią się na boiskach Bundesligi.

Trenerzy obu zespołów nie mieli przed pierwszym gwizdkiem obaw o poziom sędziowania. – Ona potrafi to robić. Ma wszelkie umiejętności, by poprowadzić mecz bezbłędnie – zaznaczył szkoleniowiec Herthy Pal Dardai.

Lewandowski ostro skrytykowany przez legendę Bayernu

Pierwsze oceny po spotkaniu też były pozytywne. Obserwatorzy podkreślali, że była stanowcza od pierwszych minut i panowała nad sytuacją na boisku, a przez 90 minut pokazała tylko jedną żółtą kartkę (Norwegowi Perowi Skjelbredowi z Herthy). Zwrócili też uwagę na zastosowanie przywileju korzyści w akcji, po której prowadzenie dla gospodarzy uzyskał Australijczyk Mathew Leckie.

Po przerwie wyrównał skuteczny w ostatnim czasie Duńczyk Thomas Delaney, których w dwóch wrześniowych potyczkach w kwalifikacjach mistrzostw świata z Polską i Armenią zdobył cztery gole. W końcówce berlińczycy dwukrotnie domagali się odgwizdania rzutu karnego, ale – według agencji prasowej dpa – decyzje sędzi o nieprzerywaniu gry były prawidłowe.

Piszczek nie pomógł. Sensacyjny remis BVB

Berliński klub wykorzystał to wydarzenie do akcji promocyjnej - pierwsze 250 kobiet, które zgłosiły się po bilety, mogły je nabyć z 50-procentowym rabatem. Działacze liczyli, że Steinhaus będzie dodatkowym magnesem dla kibiców i nie zawiedli się, bowiem na trybunach Stadionu Olimpijskiego zasiadło 49 118 widzów, czyli o pięć tysięcy więcej niż na pierwszym meczu Herthy w bieżących rozgrywkach.

– Choć wiele kobiet sędziowało już istotne mecze, to jeszcze nigdy któraś z nich nie dotarła tak daleko w męskim futbolu. To ważne przesłanie dla świata – oceniła sekretarz generalna FIFA Fatma Samoura.

Steinhaus, która jest życiową partnerką słynnego przed laty angielskiego arbitra Howarda Webba, prowadziła już mecze m.in. mistrzostw świata i Europy kobiet oraz igrzysk olimpijskich w Londynie w 2012 roku. W sierpniu była sędzią pojedynku w Pucharze Niemiec między Chemnitzer FC i Bayernem Monachium (0:5), w którym dwa gole zdobył Robert Lewandowski.