tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Dyskwalifikacja za... spodnie. Afera szortowa w PŚ

W trzeciej rundzie szachowego turnieju o Puchar Świata w Tbilisi wyeliminowany został mistrz globu Norweg Magnus Carlsen. Jednak środowisko królewskiej gry żyje "aferą szortową". Reprezentant Kanady Anton Kowaliow po zwróceniu mu uwagi na niewłaściwe spodnie odleciał do domu.
Anton Kowaliow (fot. twitter.com/ChessbaseIndia)

Carlsen nie musiał uczestniczyć w tych zawodach, które mają także wyłonić pretendentów do walki o tytuł mistrza globu. Po dwóch zwycięstwach zastopował go Xiangzhi Bu. Chińczyk wygrał białymi pierwszą partię trzeciej rundy, a drugą zremisował.

Norweg podzielił los kilku innych utytułowanych szachistów, którzy zostali niespodziewanie wyeliminowani, m.in. pięciokrotnego mistrz świata Viswanathana Ananda z Indii.

Anand doznał porażki z Kowaliowem. Urodzony w Charkowie, występujący początkowo w barwach Argentyny, a od 2013 roku – Kanady, miał grać z Maximem Rodshteinem z Izraela. Był już na sali i... wyszedł, spakował się i odleciał do domu.

Prezes PZSzach Adam Dzwonkowski przypuszcza, że spowodowane to było jego wcześniejszą rozmową z prezydentem Europejskiej Unii Szachowej. Gruzin Zurab Azmaiparaszwili, główny organizator, nakazał Kowaliowowi zmianę spodni, w których ten od początku zawodów grał. Według oświadczenia reprezentanta Kanady nawet nie o spodnie chodziło, ale o to w jaki sposób zwracał się do niego Gruzin, którego Kowaliow oskarżył o zachowania rasistowskie.


Sędzia główny, były prezes PZSzach Tomasz Delega, przed rundą też zwrócił uwagę na niestosowność stroju, ale nie podjął żadnych specjalnych czynności poza rozmową i nie jest o nic oskarżany przez Kowalowa.

– Niezależnie od tego, jak duży z tego zrobił się skandal i czy rzeczywiście prezydent ECU przesadził w sposobie komunikacji, to wydaje się, że zwykła przyzwoitość i zdrowy rozsądek nakazują, aby na zawodach być ubranym właściwie – skomentował Dzwonkowski.

Pula nagród turnieju w stolicy Gruzji, który potrwa do 28 września, wynosi 1,6 mln dolarów. Zwycięzca otrzyma 120 tys.