tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

W oczekiwaniu na "polską" Steinhaus. Czy to możliwe?

Bibiana Steinhaus została pierwszą kobietą, która poprowadziła mecz 1. Bundesligi. Czy istnieje szansa, by kobieta sędziowała mecze Lotto Ekstraklasy? – Jest taka możliwość – powiedział Michał Listkiewicz, były prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Bibiana Steinhaus (fot. Getty Images)

Polska sędzia w elicie. "Zaczęło się od podstępu"

Karolina Bojar: Steinhaus może przetrzeć szlaki kobietom w innych ligach Czołową polską sędzią jest Monika Mularczyk, która prowadziła już spotkania II ligi. Pracowała również w ekstraklasie, ale jedynie jako arbiter techniczny. Szanse na pojawienie się kobiet z gwizdkami na najwyższym poziomie rozgrywek są w Polsce mniejsze niż w Niemczech...

Niemiecka piłka kobieca jest o lata świetlne przed piłką kobiecą w Polsce – uważa Listkiewicz, który był sędzią międzynarodowym.

Niemiecka sędzia zebrała pozytywne oceny za debiut w 1. Bundeslidze. Prowadziła już spotkania w 2. Bundeslidze i Pucharze Niemiec (mecz Chemnitzer FC – Bayern Monachium 0:5).

Ma odpowiednie doświadczenie, dlatego jej obecność w gronie sędziów Bundesligi nie jest dużym zaskoczeniem. W Niemczech liczba sędziów-kobiet jest jednak dużo większa niż w Polsce. Wyższy jest też poziom piłkarski. Można powiedzieć, że niemiecka ekstraklasa kobieca jest na poziomie polskiej III ligi mężczyzn. To bardzo ważne – zauważył Listkiewicz.

Michał Listkiewicz (fot. PAP) Były prezes PZPN odpowiada obecnie za szkolenie arbitrów w Czechach. Także tam można spotkać sędziów-kobiety na najwyższym poziomie rozgrywek.

Pracują dwie panie. Jedna sędziuje mecze ekstraklasy jako asystent liniowy. Druga prowadzi mecze jako arbiter główny o klasę rozgrywkową niżej – dodał.

Nie jest jednak wykluczone, że kiedyś sędzią głównym spotkania polskiej ekstraklasy będzie kobieta... – Najlepszym sposobem jest, by wyróżniające się sędzie prowadziły wyłącznie spotkania mężczyzn. Optymalna droga to prowadzenie meczów od Centralnej Ligi Juniorów, przez III, II i I ligę, po ekstraklasę – zakończył Listkiewicz.

Żartowniś Ribery. Przed golem... rozwiązał sędzi buta!

podobne informacje

Bundesliga: kobieta zadebiutowała jako sędzia

Bundesliga przeciera szlaki. Kobieta poprowadzi mecz

Sędzia Steinhaus: następnym razem Ribery'emu nie ujdzie płazem

Puchar Niemiec: Bibiana Steinhaus poprowadzi mecz Bayernu