tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Chorwackie media: Prosinecki typowany na selekcjonera

Piłkarze Chorwacji są liderami grupy I eliminacji mistrzostw świata 2018, ale w miejscowych mediach już trwają spekulacje, kto zastąpi Ante Cacica na stanowisku selekcjonera reprezentacji. Faworytem dziennikarzy i kibiców jest Robert Prosinecki.
Robert Prosinecki (fot. Getty Images)

W ostatnim meczu Chorwacja na wyjeździe przegrała z Turcją 0:1, ale utrzymała prowadzenie w tabeli. W ośmiu kolejkach po 16 punktów zdobyły Chorwacja i Islandia, zaś po 14 – Turcja i Ukraina. Między tymi czterema zespołami rozstrzygnie się walka o awans na MŚ w Rosji.

Według chorwackich mediów, Cacic poprowadzi kadrę w październikowych meczach z Finlandią u siebie i Ukrainą na wyjeździe. Od wyników zależeć będzie jego dalsza przyszłość. W przypadku niepowodzenia jego miejsce może zająć Prosinecki, obecnie szkoleniowiec Azerbejdżanu.

Luka Modrić (L) i Ivan Perisić (P) (fot. Getty Images) Cacić ma chyba najlepszy zespół w historii, w składzie są drugi najważniejszy zawodnik Realu Madryt Modric, ważny piłkarz Barcelony Rakitić, są gracze Juventusu, Milanu, Atletico, Monaco... Ale historia mistrzostw świata pokazuje, że sukces odniesie grupa wspaniałych piłkarzy, ale ze wspaniałym trenerem. Nie byłoby dla nas brązowego medalu MŚ w 1998 roku, gdyby nie Ciro Blazević, który był autorytetem dla zawodników. Cacić jest z kolei bardzo solidnym szkoleniowcem, lecz nic więcej - uważają miejscowi dziennikarze.

Eksperci w Chorwacji twierdzą, że jest wielu innych trenerów, którzy zasługują na pracę z reprezentacją. Na czele tej listy znajduje się znakomity niegdyś piłkarz Prosinecki, który od trzech lat prowadzi ekipę Azerbejdżanu. Jego podopieczni awansowali ze 135. na 79. miejsce w rankingu FIFA, a w trwających el. MŚ zajmują trzecią pozycję w gr. C, przed Czechami czy Norwegią.

W gazecie "Vecernji List" pojawiła się ankieta dotycząca nowego trenera chorwackiej reprezentacji. Internauci póki co zdecydowanie opowiadają się za kandydaturą Prosineckiego (76,5 proc. głosów poparcia). Słoweniec Matjaz Kek otrzymał 5,6 proc., zaś Cacić – 4,6.

podobne informacje

Był sąsiadem Fabiańskiego. Co warto wiedzieć o Eduardo?

El. MŚ 2018: Chorwacja i Grecja w barażach bez swoich kibiców

El. MŚ 2018: Olić ma pomóc Chorwatom w barażach z Grecją

El. MŚ 2018: Serbia wypuściła awans z rąk, wpadka Chorwatów