96 Joao De Oliveira
  Dariusz Wdowczyk
  Piotr Nowak

Piast – Lechia 1:2. Wygrana w dziesiątkę

Lechia zwyciężyła w lidze po raz pierwszy od 14 lipca. Gdańszczanie wygrali z Piastem w Gliwicach 2:1 (1:1) w 8. kolejce Lotto Ekstraklasy, mimo że od 40. minuty grali w dziesiątkę.
Rafał Wolski z Lechii i Patryk Dziczek z Piasta (fot. PAP)

Pierwsza połowa przyniosła dużo emocji. Już w 11. minucie na prowadzenie wyszła Lechia. Rafał Wolski dograł do Milosa Krasicia, który dośrodkował w pole karne do Marco Paixao. Piłka po uderzeniu Portugalczyka odbiła się od słupka i wpadła do bramki bronionej przez Jakuba Szmatułę.

Po pół godzinie gry było już 1:1. Martin Konczkowski wrzucił piłkę w szesnastkę, a po strzale Stojana Vranjesa Dusan Kuciak mógł tylko przyglądać się, jak futbolówka ląduje niemalże w okienku jego bramki.

W 40. minucie Simeon Sławczew po nieudanym wślizgu zobaczył żółtą kartkę. Ponieważ był to jego drugi kartonik, Bułgar musiał opuścić boisko, osłabiając Lechię.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Piasta, którzy jak najszybciej chcieli ukąsić osłabionego przeciwnika. W 49. minucie Kuciak nie złapał piłki w polu karnym. Przejął ją Sasa Zivec, ale nie zdecydował się na strzał do pustej bramki. Podał do środka, a Vranjes nie zdołał nawet oddać strzału.

Lechia nie ograniczyła się jednak tylko do obrony. W 60. minucie mogła przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Dośrodkowywał Wolski i tylko dzięki refleksowi Szmatuły piłka po główce Krasicia nie trafiła do siatki.

Piast bez pomysłu, Lechia skontrowała

W odpowiedzi szybka kontra Piasta. Konstantin Vassiljev znalazł się sam na sam z Kuciakiem, ale z dość ostrego kąta trafił w nogi bramkarza.

W końcówce meczu gliwiczanie próbowali atakować, ale robili to w sposób mocno nieudolny. Lechia wyprowadziła w 87. minucie zabójczą kontrę. Szmatułę pokonał debiutujący w Lotto Ekstraklasie Romario Balde i podopieczni Piotra Nowaka wywieźli trzy punkty z Górnego Śląska.